دومین جشن لاک‌پشت پرنده برگزار می‌شود

بیش از ۵۰ نویسنده، تصویرگر و مترجم ادبیات کودک و نوجوان یکشنبه چهارم اسفند در شهرکتاب مرکزی گردهم خواهند آمد تا کتاب‌های برگزیده فهرست لاک‌پشت پرنده را برای شرکت‌کنندگان در این مراسم امضاء کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، مژگان امجد مدیر فروشگاه مرکزی شهر کتاب با بیان اینکه «لاک‌پشت پرنده» فهرست کتاب‌های برگزیده برای کودکان و نوجوانان ایرانی است که با بررسی و ارزیابی کتاب‌های هر فصل تدوین می‌شود، گفت: آیین دومین دوره اهدای نشان‌های طلایی و نقره‌ای لاک‌پشت پرنده روز یکشنبه چهارم اسفند سال جاری، همزمان با سالگرد تأسیس فروشگاه مرکزی شهر کتاب، از ساعت 17 در همین فروشگاه برگزار خواهد شد.

وی افزود: در این برنامه علاوه بر اهدای نشان‌های طلایی و نقره‌ای به بهترین کتاب‌های کودک و نوجوان سال 1391، جشن امضای کتاب‌های راه یافته به فهرست لاک‌پشت پرنده نیز برگزار می‌شود. به گفته مژگان امجد، این برای دومین سال است که نشان لاک‌پشت پرنده پس از داوری و ارزیابی کتاب‌های سال گذشته اهدا می‌شود و به همین منظور قرار است بریدن کیک دو سالگی لاک‌پشت پرنده نیز بخشی از مراسم باشد.

* حجوانی: برگزاری جشن امضاء لاک‌پشت پرنده به صورت فصلی

مهدی حجوانی مدیر مسئول پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان، گفت: در دومین دوره اهدای نشان‌های لاک‌پشت پرنده علاوه بر اهدای نشان به برگزیدگان یک سال، بیش از 50 نویسنده، تصویرگر و مترجم که کتاب‌هایشان در سال گذشته با درجات مختلف به فهرست لاک‌پشت پرنده راه یافته است، برای امضای کتاب‌هایشان به شهرکتاب می‌آیند. وی اضافه کرد: لاک‌پشت پرنده در نخستین سال برگزاری به صورت فصلی جشن امضاء برگزار می‌کرد، اما امسال روال برگزاری جشن امضاء تغییر کرد و با اینکه تدوین فهرست به صورت فصلی بود، در چند نوبت به صورت جشن‌های ماهانه برگزار شد. حجوانی ادامه داد: با توجه به اینکه ماهانه شدن جشن امضای لاک‌پشت پرنده نشان داد که جشن امضاهای فصلی مناسب‌تر است، از آغاز سال آینده جشن امضاهای لاک‌پشت پرنده به صورت مرتب و فصلی برگزار خواهد شد.

* سیدآبادی: تجلیل از دو نویسنده پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان در این مراسم

در ادامه علی‌اصغر سیدآبادی سخنگوی هیأت داوران فهرست لاک‌پشت پرنده، گفت: در آیین دومین دوره اهدای نشان‌های طلایی و نقره‌ای لاکپشت پرنده، از دو پیشکسوت کتاب کودک و نوجوان که به پیشرفت ادبیات، تصویرگری و کتاب کودک و نوجوان ایران کمک کرده‌اند، با اهدای نشان ویژه تقدیر خواهد شد. وی افزود: این دو تن از میان بیش از 15 چهره ادبیات کودک و نوجوان که معیارهای اولیه لاک‌پشت پرنده را دارا بودند، پس از بحث و بررسی با رأی هیأت داوران انتخاب شده‌اند. سیدآبادی ادامه داد: لاک‌پشت پرنده سه نوع نشان دارد؛ نشان طلایی و نشان نقره‌ای که به نویسندگان، مترجمان یا تصویرگران کتاب‌های برگزیده اهداء می‌شود و نشان ویژه که نشانی مسی است و به پیشکسوتان کتاب و ادبیات کودک ایران اهدا می‌شود. سیدآبادی ادامه داد: هیأت داوران لاک‌پشت پرنده، اصول، معیار‌ها و شیوه‌نامه اجرایی فهرست و اهدای نشان‌های طلایی و نقره‌ای را اعلام کرده‌اند و طبق این شیوه‌نامه برای اینکه یک کتاب به مرحله نامزدی نهایی برسد باید رأی اکثریت داوران را کسب کرده باشند. بر این اساس کتاب‌هایی که بیش از دو سوم آرا را کسب کرده باشند، نشان طلا و کتاب‌هایی که دو سوم داوران حاضر در جلسه به آن رای داده باشند، مؤفق به دریافت نشان نقره خواهند شد.

وی افزود: در این دوره 10 کتاب کودک و نوجوان در قالب آثار ترجمه و تألیف که شامل رمان، داستان، کتاب تصویری و کتاب‌های آموزشی، به عنوان نامزد معرفی شده‌اند که اسامی آنها به زودی اعلام خواهد شد، تجلیل می‌شوند.

به گفته سیدآبادی، «معصومه انصاریان»، «محمود برآبادی»، «شکوه حاجی نصرالله»، «شیوا حریری»، «عذرا جوزدانی»، «شادی خوشکار»، «حسین شیخ الاسلامی»، «مریم محمدخانی»، «مسعود ملک یاری»، «گیسو غفوری»، «حدیث غلامی» و «مهدی یوسفی» عضو هیأت داوران دومین دوره لاک‌پشت پرنده به شمار می‌روند.

بر اساس این گزارش، فهرست لاک‌پشت پرنده با حمایت و پشتیبانی مؤسسه شهر کتاب و مجله پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان تدوین می‌شود. این فهرست هر فصل به ضمیمه مجله پژوهشنامه منتشر و کتاب‌های آن در فروشگاه مرکزی شهر کتاب و برخی دیگر از کتاب‌فروشی‌ها عرضه می‌شود.

· 25 بهمن، 1392

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *