دومین دوره اهدای نشان لاک‌پشت پرنده برگزار می‌شود

دومین دوره اهدای نشان‌های طلایی و نقره‌یی لاک‌پشت پرنده به بهترین کتاب‌های کودک و نوجوان سال 1391 همراه با جشن امضای نویسندگان، مترجمان و تصویرگران کتاب‌ها برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روز یکشنبه، چهارم اسفندماه، بیش از ۵۰ نویسنده، تصویرگر و مترجم در فروشگاه مرکزی شهرکتاب گردهم می‌آیند تا هم در آیین اهدای نشان‌های طلایی و نقره‌یی لاک‌پشت پرنده، حضور داشته باشند و هم کتاب‌های برگزیده فهرست لاک‌پشت پرنده را برای بچه‌ها و بزرگتر‌ها امضا کنند.

مژگان امجد، مدیر فروشگاه مرکزی شهرکتاب، با بیان این‌که «لاک‌پشت پرنده» فهرست کتاب‌های برگزیده برای کودکان و نوجوانان ایرانی است که با بررسی و ارزیابی کتاب‌های هر فصل تدوین می شود گفت: آیین دومین دوره اهدای نشان‌های طلایی و نقره‌یی لاک‌پشت پرنده روز یکشنبه، چهارم اسفند 92، همزمان با سالگرد تأسیس فروشگاه مرکزی شهرکتاب، از ساعت ۱۷ در همین فروشگاه برگزار خواهد شد.

او افزود: در این برنامه علاوه بر اهدای نشان‌های طلایی و نقره‌یی به بهترین کتاب‌های کودک و نوجوان سال 1391، جشن امضای کتاب‌های راه یافته به فهرست لاک‌پشت پرنده نیز برگزار می‌شود.

به گفته مژگان امجد، این برای دومین سال است که نشان لاک‌پشت پرنده پس از داوری و ارزیابی کتاب‌های سال گذشته اهدا می‌شود و به همین منظور قرار است بریدن کیک دوسالگی لاک‌پشت پرنده نیز بخشی از مراسم باشد.

مهدی حجوانی، مدیرمسؤول پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان نیز گفت: در دومین دوره اهدای نشان‌های لاک‌پشت پرنده علاوه بر اهدای نشان به برگزیدگان یک سال، بیش از ۵۰ نویسنده، تصویرگر و مترجم که کتاب‌هایشان در سال گذشته با درجات مختلف به فهرست لاک‌پشت پرنده راه یافته است، برای امضای کتاب‌هایشان به شهرکتاب می‌آیند.

حجوانی همچنین عنوان کرد: لاک‌پشت پرنده در نخستین سال برگزاری به صورت فصلی جشن امضا برگزار می‌کرد، اما امسال روال برگزاری جشن امضا تغییر کرد و با این‌که تدوین فهرست به صورت فصلی بود، در چند نوبت به صورت جشن‌های ماهانه برگزار شد.

او افزود: با توجه به این‌که ماهانه شدن جشن امضای لاک‌پشت پرنده نشان داد که جشن امضاهای فصلی مناسب‌تر است، از آغاز سال آینده جشن امضاهای لاک‌پشت پرنده به صورت مرتب و فصلی برگزار خواهد شد.

علی اصغر سیدآبادی، سخنگوی هیأت داوران فهرست لاک‌پشت پرنده، اعلام کرد: در آیین دومین دوره اهدای نشان‌های طلایی و نقره‌یی لاک‌پشت پرنده، از دو پیشکسوت کتاب کودک و نوجوان که به پیشرفت ادبیات، تصویرگری و کتاب کودک و نوجوان ایران کمک کرده‌اند، با اهدای نشان ویژه تقدیر خواهد شد.

او افزود: این دو تن از میان بیش از ۱۵ چهره ادبیات کودک و نوجوان که معیارهای اولیه لاک‌پشت پرنده را دارا بودند، پس از بحث و بررسی با رأی هیات داوران انتخاب شده‌اند.

سیدآبادی هم چنین گفت: لاک‌پشت پرنده سه نوع نشان دارد؛ نشان طلایی و نشان نقره‌یی که به نویسندگان، مترجمان یا تصویرگران کتاب‌های برگزیده اهدا می‌شود و نشان ویژه که نشانی مسی است و به پیشکسوتان کتاب و ادبیات کودک ایران اهدا می‌شود.

او سپس عنوان کرد: هیات داوران لاک‌پشت پرنده، اصول، معیار‌ها و شیوه نامه اجرایی فهرست و اهدای نشان‌های طلایی و نقره‌یی را اعلام کرده‌اند و طبق این شیوه‌نامه برای این‌که یک کتاب به مرحله نامزدی نهایی برسد باید رأی اکثریت داوران را کسب کرده باشند. بر این اساس کتاب‌هایی که بیش از دو سوم آرا را کسب کرده باشند، نشان طلا و کتاب‌هایی که دو سوم داوران حاضر در جسله به آن رای داده باشند، موفق به دریافت نشان نقره خواهند شد.

سیدآبادی افزود: در این دوره ۱۰ کتاب کودک و نوجوان (ترجمه و تألیف) شامل رمان، داستان، کتاب تصویری و کتاب‌های آموزشی، به عنوان نامزد معرفی شده‌اند که اسامی آن‌ها به زودی اعلام خواهد شد.

به گفته او، معصومه انصاریان، محمود برآبادی، شکوه حاجی نصرالله، شیوا حریری، عذرا جوزدانی، شادی خوشکار، علی اصغر سیدآبادی، حسین شیخ‌الاسلامی، مریم محمدخانی، مسعود ملک‌یاری، گیسو فغفوری، حدیث غلامی و مهدی یوسفی عضو هیات داوران دومین دوره لاک‌پشت پرنده هستند.

در پایان هر سال از میان کتاب‌های بهترِ فهرست، بهترین‌ها انتخاب و نشان طلایی و نقره‌یی می‌گیرند. فهرست لاک‌پشت پرنده با حمایت و پشتیبانی مؤسسه شهرکتاب و مجله پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان تدوین می‌شود. این فهرست هر فصل به ضمیمه مجله پژوهشنامه منتشر و کتاب‌های آن در فروشگاه مرکزی شهر کتاب و برخی دیگر از کتاب‌فروشی‌ها عرضه می‌شود.

· 25 بهمن، 1392

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *