بازی به اضافه‌ی ترانه

«اتل متل توتوله»، «کلاغ پر»، «لی لی لی لی حوضک»، و «عمو زنجبرباف» نام چهار کتاب تصویری است که به صورت سخت، توسط نشر دیبایه، منتشر شده. در هر کتاب یکی از بازهای ایرانی، که معمولاً با شعر همراه است، دستمایه قرار گرفته تا کتابی تالیف شود که هم بچه‌ها از خواندن شعر‌هایش لذت ببرند و هم یکی از بازی‌های ایرانی در آن آموزش داده شود. هر کتاب شرح یک بازی را همراه با تصویرهایی زیبا با کیفیتی خوب ارائه کرده است
می‌دانیم که انتشار کتاب‌های سخت و کتاب‌های گروه سنی الف در کشورمان کاری دشوار است و معمولاً برای گروه‌های سنی پایین‌تر کتابِ باکیفیت بسیار کم است؛ از این زوایه می‌توانیم بگوییم که این مجموعه‌ی چهارتایی از معدود کتاب‌های مناسب تالیفی برای این گروه سنی هستند.
متن این کتاب‌ها در واقع هم برای بزرگ‌سالان است و هم برای کودکان گروه سنی الف. متن کارکردی دوگانه دارد و بزرگ‌سالان بهتر است یک بار کتاب را قبل از اینکه برای بچه‌ها بخوانند، خوانده باشند و بخشی از متن را هنگام خواندنش برای بچه‌ها حذف کنند، زیرا بخشی از متن در واقع راهنمای بزرگ‌ترها است برای چگونگی انجام بازی و وقتی این متن را از قبل خوانده باشند، کتاب را همانند یک بازی جذاب برای بچه‌ها توضیح می‌دهند، ترانه‌هایش را برای بچه‌ها می‌خوانند، و ترانه‌ها معنادار می‌شود و بچه‌ها بیشتر لذت می‌برند.
متن‌ها بسیار ساده نوشته شده‌اند و توضیحی کامل و در عین کوتاه درباره‌ی بازی ارائه می‌کنند، اما شاید بهتر بود که این توضیحات جداگانه می‌آمد و متن مثل داستانی خاص کودکان می‌بود. با این حال این کتاب‌ها هم از نظر کیفیت، هم از نظر فرهنگی، و هم از نظر ارزش‌های هنری مهم هستند و برای کودکان ایرانی بسیار جذاب خواهند بود.

ترانه بازی‌های ایران
دوره‌ی ۴ جلدی
نویسنده: شهرداد میرزایی
تصویرگر: مهسا منصوری
ناشر: دیبایه
۲۴ صفحه
۵۴۰۰ تومان

· 23 فروردین، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *