برای بچه‌ها و بزرگ‌ترها

جونی بی. جونز یک دختر کوچولوی بامزه است که هنوز به دبستان نرفته. اسم اصلی او بئاتریس است، اما از بئاتریس خوشش نمی‌آید و دوست دارد به جای بئاتریس به او «بی» خالی بگویند که اول بئاتریس است.
بهار 1390 کتاب‌های جونی بی. جونز عاشق مهمانی است و جونی بی. جونز مو کوتاه می کند به این مجموعه اضافه شد و تعداد کتاب‌های جونی بی. جونز به 10 کتاب رسید.
چند سالی است که که در بازار کتاب ایران از کتاب‌هایی که درباره‌ی یک شخصیت نوشته شده استقبال می شود. این نوع کتاب‌ها شاید با نیکلا کوچولو و بعد با رامونا در ایران مورد توجه قرار گرفتند، اما الان مجموعه‌های زیادی توسط ناشران مختلف و گاهی برخی از مجموعه‌ها توسط دو یا سه ناشر، منتشر شده است.
در میان این مجموعه‌ها «جونی بی. جونز» هم کاری است متفاوت و هم به دلایل مختلف، از جمله این که ناشرش بیش‌تر ناشر کتاب‌های بزرگ‌سال است، خوب دیده نشده.
این کتاب ویژگی‌هایی دارد که آن را هم برای کودکان جذاب می کند و هم برای بزرگ‌ترها؛ به بزرگ‌ترها کمک می کند تا شناخت کامل‌تری از رفتار کودکانشان به دست بیاورند، و بچه‌ها بیش از هر چیزی از این کتاب لذت می برند و از دوستی با جونی بی. جونز خوشحال می شوند.
موضوع کتاب‌ها از زندگی و آرزوهای بچه ها برداشته شده است: مثلاً در «جونی بی. جونز عاشق مهمانی است» جونی بی. جونز بالاخره به آرزویش می‌رسد و به خانه‌ی خیلی بزرگ یکی از دوستانش می‌رود و اجازه می‌یابد شب هم آنجا بماند یا در جونی بی. جونز مو کوتاه می‌کند جونی بی. تصمیم می‌گیرد موقعی که بزرگ شد آرایشگر بشود و برای تمرین می‌خواهد موی چند نفری را کوتاه کند؛ و این چند نفر چه کسانی هستند؟ یکی از آن‌ها دمپایی خرگوشی‌اش است.
در این کتاب‌ها فقط موضوع و نزدیکی‌اش به دنیای کودکان اهمیت ندارد، بلکه چگونگی پرداختن به این موضوع نیز کودکانه است و به همین دلیل این کتاب‌ها، ضمن اینکه بچه‌ها را غرق لذت می‌کند، می‌تواند به ما بزرگ‌سالان نیز بیاموزد که از نگاه کودک به دنیا و رفتار بزرگ‌ترها نگاه کنیم.
این کتاب برای گروه سنی ب و ج توصیه شده، اما برای بچه‌های گروه الف هم می‌شود آن را خواند، و برای بزرگ‌ترهایی که بچه دارند هم مناسب است.

مجموعه‌ی ‌جونی بی. جونز
نویسنده: بارباراپارک
تصویرگر: دنیس برانکاس
مترجم: امیر مهدی حقیقت
ناشر: نشر ماهی

· 23 فروردین، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *