تنها یک تلنگر

تفاوت گذاشتن میان دختر یا پسر یکی از موضوعات مهم خانواده‌ها و بچه‌های امروز است و کتاب «پیراهن بیل» به صورت گذرا به این مسئله پرداخته است. داستان از این قرار است که صبح زود مادر بیل لباسی صورتی با دگمه‌های صدفی به او می‌پوشاند؛ اعتراض‌های او به جایی نمی‌رسد و به این ماجرا تن می‌دهد. این لباس صورتی در ظاهر لباسی است مثل لباس‌های دیگر، اما به خاطر تصوری که از رنگ و شکل لباس در ذهن بیل و بقیه است، او با برخوردهای دیگری روبه‌رو می‌شود.
این داستان به نحوی از این موضوع استفاده کرده تا به تفاوت‌ها اشاره کند. انتظاری که از دخترها و پسرها دارند متفاوت است. پسرها حق‌هایی دارند که آن‌ها را برای دخترها قایل نیستند. فراموش نکنیم این اتفاق در کشوری دیگر، هر چند در سال‌های بسیار دور، می‌افتد. از دخترها انتظار پاکیزیگی دارند، انتظار اینکه بی‌سروصدا باشند و بپذیرند بازی نکنند، و اینکه کنار زمین بایستند و فقط نگاه کنند.
بیل در طول صبح تا شبی که پیراهن صورتی را بر تن داشت همه‌ی این اتفاقات را تجربه کرد. او در پایان داستان درمی‌یابد که با پوشیدن یک پیراهنْ پسر دختر نمی‌شود، بلکه این رفتارهای اطرافیان با او است که فرق می‌کند. او با همین لباس دخترانه کتک‌کاری مفصلی می‌کند، برنده‌ی مسابقه‌ی دو می‌شود، و سرانجام به خانه برمی‌گردد. شاید این کتاب تنها یک تلنگر باشد.

پیراهن تازه‌ی بیل
آن فاین
معصومه انصاریان
نشر قطره
84 صفحه
2500 تومان

یاسمن عظیمی فرد

· 23 فروردین، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *