حرکت در خط زمان

جنگ سرآغاز ویرانی و خرابی است و شاید همین ویرانه‌ها و خرابه‌ها، به همراه صدای بمب و خمپاره، اولین تصویری باشد که با شنیدن لغت جنگ به ذهنمان می‌آید.
اما برای جرج جنگ مساوی است با هیجان! او عاشق هواپیماهای غول‌پیکر و تانک‌ها است که این طرف و آن طرف درموردشان خوانده. جرج شیفته‌ی چیزهایی است که در موزه‌ی جنگ دیده.
اتفاقی باعث می‌شود تصویر ذهنی جرج از جنگ عوض شود، و آن هم مواجهه‌ی مستقیم با جنگ است. نه که جنگی پیش رویش دربگیرد؛ او طی اتفاقی در زمان حرکت می‌کند و به گذشته برمی‌گردد.
جرج از انگلیس زمان جنگ جهانی دوم سردرمی‌آورد و حالا مجبور است برای زنده ماندن بجنگد؛ برای به دست آوردن مقداری خوراکی، جایی برای خواب و کتی که بپوشد و از سرما در امان بماند.
خواندن این کتاب در روزگاری که کودکان و نوجوانان از هر طرف با فیلم‌ها و بازی‌هایی روبه‌رو هستند که خشونت در آن به شکل عریان نمایان می‌شود تجربه‌ای متفاوت است؛ تجربه‌ای که نشان می‌دهد خشونت و جنگ تا چه اندازه ویران‌کننده است و چه آسیب‌هایی می‌تواند به بار بیاورد.
نویسنده، برای اینکه مخاطب را تا انتها با خود همراه کند، از داستانی جاسوسی – معمایی بهره می‌گیرد.
علاوه بر این جرج برای تعریف کردن داستان زندگی‌اش از اصطلاحاتی عامیانه استفاده می‌کند که برای خواننده آشنا است. مترجم نیز برای برگرداندن این اصطلاحات از واژه‌هایی که بسیار از زبان نوجوانان امروز ایران می‌شنویم استفاده کرده است؛ اصطلاحاتی مثل: حالم گرفته‌س.

آلونک
نویسنده: رابرت سوئیندلز
مترجم: زینب موسوی کریمی
ویراستار: احسان نوروز
ناشر: کتاب ونوشه (چشمه)
259 صفحه
قیمت: 6000تومان

· 23 فروردین، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *