داستان‌هایی از تفاوت‌ها

ماجراهای استنلی مجموعه کتاب‌هایی است با شخصیت‌های ثابت که جف براون با الهام از دو پسرش نوشته است. تخیل و فانتزی سنگ اول بنای این ماجرا‌ها است؛ یک تخته‌ی اعلانات روی پسر می‌افتد و او مثل کاغذ صاف می‌شود. این آغاز ماجراهای دو برادری است که در کنار هم به یک مدرسه می‌روند و شب و روزشان با یکدیگر می‌گذرد. هیجان و ترس اولیه‌ی این اتفاق با رفتن پیش پزشک می‌گذرد و اندکی بعد مثل امری عادی از طرف دوستان و خانواده پذیرفته می‌شود.

هر بار یک اتفاق باعث می‌شود که استنلی با دیگران متفاوت باشد. متفاوت بودن همیشه جذاب نیست و این را استنلی بیش از هرکس دیگری درمی‌یابد. او آرزو دارد مثل بقیه باشد. در این بین حسادت‌های برادرش، آرتور و درعین‌حال کمک‌هایی که به استنلی می‌کند، داستان را جذاب می‌کند. هیچ‌کس خوب یا بدِ مطلق نیست؛ داستان‌ها و ماجراهای کتاب بر این اساس پیش می‌رود. هر دو برادر خصوصیات خود را دارند؛ اگر استنلی پسری باهوش وماجراجو است، برادرش خویشتن‌دار و دقیق است. شخصیت‌های این مجموعه کودکان هستند که بدون بزرگ‌تر‌ها نمی‌توانند زندگی کنند و حضورشان آغازگر یک اتفاق است.
تلفیق واقعیت و تخیل از ویژگی‌های مجموعه‌ی استنلی است، اما نکته‌ای که آن را جزء آثار به‌یادماندنی دنیا کرده، روایت انسانی از تفاوت‌ها است. برای یک پسر با ضخامت دو و نیم سانتی متر زندگی متفاوت گاهی آن‌چنان سخت می‌شود که انگار او دست یا پا ندارد، اما به جای بیان این سختی نویسنده فضایی شاد و پرهیجان پدید آورده است. خواننده‌ی این کتاب می‌تواند از منظرهای مختلف با یک ماجرا، یک آرزو، یک اشتباه، یا یک حس آشنا شود. نویسنده هر اتفاق را تا انتها پیش می‌برد؛ یعنی اگر مادر استنلی، هریت، دوست دارد مشهور شود، شهرت را تا انتهای درجه احساس می‌کند و اگر برادرش دوست دارد قوی‌ترین آدم دنیا باشد، حتماً این اتفاق برایش می‌افتد.
شش جلد از این مجموعه را نشر قدیانی با ترجمه‌ی شیما فتاحی منتشر کرده و نشر چشمه هم چهار جلد از آن را با ترجمه‌ی پروین جلوه‌نژاد منتشر کرده است. این دو مجموعه از نظر ترجمه چندان تفاوتی با هم ندارند و طرح جلد آن‌ها براساس طرح جلد اصلی کتاب است.

مجموعه‌ی استنلی
نویسنده: جف براون
تصویرگر: اسکات نش
مترجم: شیما فتاحی
ناشر: قدیانی*
مترجم: پروین جلوه‌نژاد
ناشر: چشمه*

*این مجموعه توسط دو ناشر منتشر شده است.

· 23 فروردین، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *