دختری که دوست داشت پسر باشد

کم پیش می‌آید در حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان ما کتابی منتشر شود که بتواند با آثار ترجمه رقابت کند؛ چه از نظر انتخاب سوژه و پرداخت، چه در زمینه‌ی جذب مخاطب.
رمان هستی، نوشته‌ی فرهاد حسن‌زاده، یکی از موفق‌ترین نمونه‌های رمان نوجوان در سال‌های اخیر است. با اینکه بستر زمانی آن اوایل جنگ ایران و عراق را دربرمی‌گیرد، اما بسیاری از نوجوانان امروز می‌توانند خودشان را در آینه‌ی هستی ببینند: دختری که دوست دارد پسر باشد، فوتبال بازی کند، و از عروسک متنفر است. دغدغه‌های او برای خواننده آشنا است، حس او را برمی‌انگیزد و تا انتهای کتاب با خود می‌کشاند.
ما «هستی» را از زبان خود هستی می‌خوانیم: دختر نوجوانی که با پدرش مشکل دارد و به دلیل جنگ مجبور به مهاجرت از شهرش می‌شود. حسن‌زاده برای روایت داستانش زاویه‌ی اول شخص را برگزیده؛ زاویه‌ای که بیشترین هم‌حسی را با خواننده ایجاد می‌کند و دست نویسنده را برای بیان درونی‌ترین افکار قهرمانش بازمی‌گذارد. همچنین استفاده از عنصر طنز و خلق شخصیت‌هایی شوخ‌طبع، علاوه بر تلطیف فضا، باعث جذب خواننده‌ی نوجوان می‌شود.
شخصیت‌های کتاب هستی با لهجه‌ی جنوبی حرف می‌زنند؛ لهجه‌ای که به خوبی در کتاب نشسته، خواننده را اذیت نمی‌کند، و به ملموس‌تر کردن فضا کمک می‌کند.
درست است که وقایع کتاب به سی سال قبل برمی‌گردد، اما بوی کهنگی نمی‌دهد. مشکلات دوران بلوغ از مسائلی است که هر نوجوانی، در هر جای دنیا و هر زمانی که باشد، با آن درگیر است.
این مشکلات در زندگی هستی با جنگ هم گره می‌خورد و وضعیت او را پیچیده‌تر می‌کند. او گهگاه با پدرش درگیر می‌شود، با موتور از خانه فرار می‌کند، به دنبال دایی‌اش می‌رود، عاشق می‌شود، و …
و شاید همین‌ها است که هستی را با خیلی از دخترهایی که تا به حال در رمان‌های نوجوان ایرانی دیده‌ایم متفاوت می‌کند… دختری که به دنبال زندگی و خواسته‌هایش می‌گردد، حتی در دل جنگ!

هستی
نویسنده: فرهاد حسن‌زاده
ویراستار: شیوا حریری
ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
262 صفحه
2800 تومان

· 23 فروردین، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *