در حد حوصله‌ی بچه‌ها

هر کس کودکی در خانه داشته باشد و به کودکش اهمیت بدهد، قصه‌گویی و قصه‌خوانی برایش کاری همیشگی خواهد بود. اگر بچه‌ها را عادت بدهیم قصه می‌خواهند و اگر آن‌ها از قصه‌های تکراری خسته نشوند، ما، از تکرار کردن قصه‌هایی که بلدیم و چند کتابی که دمِ‌دست داریم، خسته می‌شویم.
شاید به همین خاطر است که مدت‌ها است انتشار کتاب‌های پرقصه، که برای هر شب یک قصه گذاشته‌اند، باب شده‌. از این دست کتاب‌ها تاکنون مجموعه‌های زیادی منتشر شده است و برخی از این مجموعه‌ها کاربردی و از نظر ادبی و هنری مناسب هستند.
«کتاب‌های نارنجی»، که مجموعه‌ای از کتاب‌هایی کوچک و خوش‌دست و خوش‌آب‌ورنگ است، با همین ایده‌ی کلی منتشر شده، اما تفاوت‌هایی نیز با بقیه‌ی این نوع کتاب‌ها دارد.
بهار ۱۳۹۰ از این مجموعه ۱۱ کتاب منتشر شد.
این قصه‌ها برای بچه‌های ۶ تا ۱۰ ساله منتشر شده است، اما کسانی که اهل قصه‌خوانی برای بچه‌هایشان هستند می‌توانند برای گروه‌های سنی پایین‌تر هم آن‌ها را بخوانند.
تقریباً تمام قصه‌های این مجموعه تخیلی هستند و نوع تخیلشان به گونه‌ای است که بچه‌ها خوششان می‌آید، چون به قدرت تخیل بچه‌ها امکان همراهی می‌دهد.
در این قصه‌ها هم از عناصر سنتی و قدیمی قصه‌های ایران استفاده شده و هم از ابزازهای جدید، هم از شخصیت‌های قدیمی و اسم‌های شناخته‌شده بهره گرفته شده است و هم شخصیت‌هایی ساخته شده که گاهی برخی از آن‌ها شبیه شخصیت‌های تخیلی روز است.
ویژگی دیگر این مجموعه کوتاهی قصه‌ها است؛ قصه‌ها خیلی کوتاهند و در حد حوصله‌ی بچه‌های کوچک.
این مجموعه قرار است ۵۲ کتاب شود؛ یعنی هر هفته یک کتاب و در هر کتاب ۷ قصه که جمعشان بشود ۳۶۵ قصه (برای هر شب یک قصه)، اما خیال نکیند که بچه‌ها صبر می‌کنند شما هر شب یک قصه بخوانید!

مجموعه‌ی کتاب‌های نارنجی
نویسندگان: فروزنده خداجو، سرور کتبی، فریبا کلهر
تصویرگران: بنفشه احمدزاده، راهله برخورداری، رویا بیژنی، تهمینه حدادی، سحر حقگو، سمیه علی‌پور
ناشر: قدیانی
32 صفحه
قیمت: هر کتاب 2500تومان

· 23 فروردین، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *