شرورترین دختر مدرسه

تعداد بچه‌هایی که عاشقانه منتظر رسیدن اولین روز کلاس اول دبستان هستند اندک است. کمتر بزرگ‌تری می‌تواند در اطرافش جمله‌ی «عاشق مدرسه رفتنم» را بشنود. انید بلایتون، نویسنده‌ی انگلیسی قرن بیستم، این بار شخصیتی آفریده است که مدرسه را کمی بیشتر از معمول دوست دارد. او در کتاب شرور‌ترین دختر مدرسه مبصر می‌شود ماجرای «الیزابت» را ادامه می‌دهد؛ دختری که در قسمت اول کتاب شرور‌ترین دختر مدرسه تقریباً همه‌ی کارهای خلاف مقررات مدرسه‌ی «وایتلیف» را انجام داده و سرانجام به آرامش رسیده بود. او منتظر است تا به مدرسه بازگردد و در نقش مبصرْ سال اولی‌ها را هدایت کند، اما قضیه با ورود «آرابلا» به خانه و بعد مدرسه کمی فرق می‌کند.
آرابلا شبیه عروسک‌های تزیینی لباس می‌پوشد، رفتار شایسته‌ای دارد، و «ظرافت» و به قول نویسنده‌ی کتاب «حماقت» را همزمان دارد. او از فضای حاکم بر مدرسه دل خوشی ندارد و دوست دارد فضایی شایسته‌تر و خانمانه‌تر داشته باشد، تا هم زیبایی‌اش تحسین شود و هم عملکردش. از طرف دیگر الیزابت چندان در نقش مبصر موفق عمل نمی‌کند. زیاد هم تقصیری ندارد، حل مسئله‌ی دزدی کار آسانی نیست. کمک کردن او به دوستان دیگرش روند خوبی را طی نمی‌کند. در این بین ارتباطش با جولیان، پسر باهوش اما درس‌نخوانِ تازه‌وارد، نیز وارد مرحله‌ی دیگری می‌شود.
با اینکه این کتاب قدیمی است و فضایش شاید برای بچه های امروز قدیمی به نظر برسد، اما باز هم چیزهایی برای خواندن دارد. اضطراب روز اول مدرسه و تطبیق دادن خود با محیط، کمبودهایی که سبب می‌شود بچه‌ای دست به دزدی بزند، و اینکه چگونه می‌توان وقتی غم و اندوه برکسی غلبه می‌کند به او کمک کرد از موضوع های این کتاب است.

شرور‌ترین دختر مدرسه مبصر می‌شود
نویسنده: انید بلایتون
ترجمه: آتوسا گلکار
ناشر: چشمه
۲۳۵ صفحه
۵۵۰۰ تومان

· 23 فروردین، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *