میهمانی طولانیِ نویسنده‌ی جوانِ هفتاد ساله

بعضی نویسنده‌ها هستند که پرشروشور و پرسروصدا می‌نویسند، برای بچه‌ها هزار ماجرای تودرتو تعریف می‌کنند، و صد معما و ده خطر و یک قهرمان می‌سازند؛ بچه‌ها هم با آن قهرمان همراه می‌شوند، ده خطر را از سر می‌گذرانند، صد معما را همراه با قهرمان کتاب حل می‌کنند، و از هزار ماجرای تودرتو سردرمی‌آورند و کیف می‌کنند. این دست نویسنده‌ها معمولاً با انتشار کتابشان شروع می‌کنند مصاحبه کردن و بعد هم، اگر کتابشان موفق شد، سریع امتیاز ساخت آن را به هالیوود می‌فروشند .
نویسنده‌های دیگری هم هستند که با این سروصدا بیگانه‌اند، خودشان هم معمولاً چندان میانه‌ای با فیلم‌های هالیوودی ندارند، زندگیشان را می‌کنند، قصه‌هایشان را برای بچه‌ها می‌نویسند و به همین کتاب ایمان دارند که خوب و کامل می‌تواند کار خودش را انجام دهد. احمدرضا احمدی از همین دسته است.
تصور اینکه کودکان در برخورد با این کتاب‌ها چه واکنشی از خود نشان می‌دهند چندان کار ساده‌ای نیست، اما می‌توان به حکم تجربه گفت که کودکان شما با خواندن این کتاب‌ها دنیایی را می‌شناسند و به صدا و آوایی گوش می‌دهند که تا کنون، نه فقط در ادبیات کودک ایران، که در ادبیات کودک جهان، بی‌سابقه بوده است؛ شاید عجیب به نظر برسد، ولی لحن و دنیای کودکانه‌ی احمدرضا، تازه در هفتادسالگی این شاعر-‌نویسنده، به جایی رسیده است که بتوان با اطمینان خاطر بلوغ، پختگی و اصالت آن را تایید کرد.
هر کتاب این مجموعه ماجرای کوتاهی را، که خود به چند بخش تقسیم می‌شود، تعریف می‌کند؛ مثلاً کتاب عمر هفت چوب کبریت داستان کودکی را می‌گوید که هفت کبریت در اختیار دارد تا بتواند از خانه‌اش به باغ انار برود و انار بچیند؛ اینکه این هفت کبریت چگونه استفاده می‌شوند را باید در خود کتاب خواند، اما می‌توانم در این حد بگویم که احمدرضا، در این میهمانی کوتاه، اسب و قایق و قفل و کلید را با کودکانمان همراه می‌کند و جشنی شکوهمند از تخیل و کودکانگی و شعر و قصه برپا می‌کند که نظیرش را در جایی ندیده‌ایم.
می‌خواهم بگویم کودکانتان را از این میهمانی غریب و منحصربه‌فرد محروم نکنید؛ شاید همین مهمانی مکتوب از بهترین خاطره‌های بزرگ‌سالی آنها باشد.

رنگ عشق
نویسنده: احمدرضا احمدی
تصویرگران: احسان عبداللهی، حسام‌الدین طباطبایی
ناشر: نشر نظر

· 23 فروردین، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *