وقتی آدم‌ها از دل کتاب بیرون می‌آیند…

«مگی» و پدرش، «مو»، عاشق کتاب هستند و زیاد کتاب می‌خوانند. مو نیروی عجیبی دار؛. او می‌تواند با بلند خواندن شخصیت‌های کتاب را به دنیای واقعی بیاورد، اما شخصیت‌های داستانی وارد زندگی آنها شده و دردسرآفرین شده‌اند. شب قبل از سفر بیگانه‌ای وارد خانه‌ی آنها می‌شود؛ مگی از او می‌ترسد… بیگانه کسی نیست، جز «گرد انگشت»، یک شخصیت داستانی خسته از دنیای شلوغ و پرسروصدا، که حالا می‌خواهد برگردد به کتاب. ماجراهایی پیش می‌آید و مگی می‌فهمد مو، با هدف مخفی کردن کتاب سیاه‌قلب، راهی سفر شده است. مو کتاب را در کتابخانه‌ی «خاله الینور» مخفی می‌کند، اما شبانه آدم‌های «کاپریکورن»، یکی دیگر از شخصیت‌های کتاب سیاه‌قلب، سر می‌رسند و مو و سیاه‌قلب را با خودشان می‌برند. خاله الینور و مگی برای نجات جان مو به محل اقامت کاپریکورن می‌روند. درزندان مگی پی به راز عجیبی می‌برد: مو می‌گوید یک روز، که داشته با صدای بلند سیاه قلب را می‌خوانده، گردانگشت و باستا و کاپریکورن از توی داستان آمده‌اند بیرون و مادر مگی به همراه دو گربه‌ای که همیشه موقع خواندن کتاب روی دامن او می‌نشسته‌اند رفته توی کتاب. گردانگشت می‌خواهد برگردد به کتاب، اما کاپریکورن و باستا می‌خواهند مو با جادوی زبانش شخصیت‌ها را جابه‌جا کند. اینکه چه اتفاقی می‌افتد، آیا مادر مگی برمی‌گردد به دنیای واقعی و گردانگشت وباستا و کاپریکورن به خواسته‌ی خود می‌رسند، چیزی است که در کتاب سیاه قلب نوشته شده.
سیاه‌قلب پر از ماجراهای تخیلی است وخواننده در آن مرزی بین دنیای خیال و واقعیت احساس نمی‌کند. آدم‌ها وارد دنیای داستان می‌شوند و شخصیت‌های داستانی وارد دنیای واقعی. خواننده چنین اتفاق‌های عجیبی را در زندگی مو و مگی، که حسابی با کتاب‌ها قاطی شده‌اند، باور می‌کند و از خواندنش لذت می‌برد. سیاه قلب کتابی است قطور، پرماجرا، دلهره‌آور، و جذاب، که فکرمی‌کنم هدیه‌ی خوبی باشد برای بچه‌های کتاب‌خوان و نوجوان‌های ماجراجویی که هنوز طعم کتاب‌های فانتزی را نچشیده‌اند.
سیاه قلب نام اولین سه‌گانه‌ی کورنلیا فونکه، نویسنده‌ی آلمانی، است. این کتاب در سال 1388 با نام «سیاه دل» از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و با ترجمه‌ی شقایق قندهاری منتشر شده است. کانون از نسخه‌ی انگلیسی کتاب برای ترجمه استفاده کرده و نشر افق آن را از آلمانی به فارسی برگردانده است. ترجمه‌ی سلطانی، شاید به دلیل استفاده از زبان اصلی، روان‌تر و خوش‌خوان‌تر از کار درآمده است.

سیاه قلب
نویسنده و تصویرگر: کورنلیا فونکه
مترجم: کتایون سلطانی
ویراستار: مژگان کلهر
ناشر: افق
808 صفحه
9500 تومان

· 23 فروردین، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *