بیانیه‌ی هیئت داوران لاک‌پشت پرنده به مناسبت آغاز سال تحصیلی

به نام پروردگار کودکی

درحالی که کار‌شناسان آموزش و پرورش در دنیای جدید، با به رسمیت شناختن بازی و لذت به عنوان عناصر اصلی زندگی کودکان، می‌کوشند آموزش را از حالت خشک و رسمی دور کرده و به بازی نزدیک کنند، آموزش خشک و رسمی بخش مهمی از فضای زندگی کودکان ما را تصاحب کرده است
آگهی‌های رنگارنگ تلویزیونی در ازای دریافت مبالغی هنگفت، کتاب‌ها و بسته‌های آموزشی ضعیف را هم‌چون معجون‌های معجزه‌گری معرفی می‌کنند که کودکان را به نابغه‌های خلاق تبدیل خواهد کرد و متاسفانه خانواده‌های ایرانی تحت تاثیر این آگهی‌ها در مسابقه‌ای گرفتار شده‌اند که قربانیان اصلی آن کودکان هستند.
گروه داوران لاک‌پشت پرنده پس از یازده فصل ارزیابی و بررسی تقریبا تمام کتاب‌های منتشر شده برای کودکان و نوجوانان کشور در سه سال اخیر، با تاسف بسیار اعلام می‌کند، قفسهٔ کتاب‌های کودکان در کتاب‌فروشی‌های ایران به جای این‌که پر از کتاب‌هایی باشد که طعم لذت خواندن را به کودکان می‌چشانند، پر از کتاب‌های آموزشی است که از حداقل‌های لازم برای جذب مخاطب برخوردار نیستند.
در مواردی اندک نیز که این کتاب‌ها از حداقل لازم برخوردارند، تحمیل این حجم از آموزش اثری مخرب بر روح و روان کودکان خواهد گذاشت و کمترین آسیب آن بیزاری از کتاب در همهٔ عمر است.
این در حالی است که پژوهش‌های بین‌المللی از جمله مطالعات «پرلز» در ایران و دیگر کشور‌ها نشان می‌دهد که مطالعهٔ کتابهای رمان و داستان و شعر برای لذت و سرگرمی نه تنها باعث دل‌زدگی کودکان نمی‌شود، که به افزایش سواد خواندن و به تبع آن موفقیت در درک علوم مختلف کمک خواهدکرد.
ما صمیمانه از خانواده‌ها می‌خواهیم به جای نابغه پروری، با در دسترس گذاشتن کتاب‌هایی که هم مفید هستند و هم شوق خواندن را در کودک برمی‌انگیزند، اجازه دهیم فرزندانمان کودکی پرنشاطی داشته باشند.

مهرماه ۱۳۹۳

· 29 شهریور، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *