دهمین شماره از «پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان» منتشر شد

NO-10

دهمین شماره از«پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان» با نگاهی ویژه به موضوع «کتاب تعاملی؛ سواد چندرسانه‌ای» منتشر شد. همچنین در تازه‌ترین شماره از این نشریه به بررسی آثار سیدمهدی شجاعی پرداخته شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، موضوع ویژه‌ این شماره «کتاب تعاملی؛ سواد چندرسانه‌ای» است. در میزگرد این شماره دکتر حسن نمکدوست و حسین شیخ‌الاسلامی شرکت کرده‌اند و درباره‌ دنیایی که اپلیکیشن‌ها و … می‌سازند سخن گفته‌اند. محور اصلی این گفت‌وگو علاوه بر بررسی تفاوت‌های کودکان دیروز و امروز، دنیای مجازی است که به مدد رسانه‌ها در کنار واقعیت شکل گرفته است.

«کیمبرلی رنلدز» در مقاله‌ ادبیات کودک و تحول در شیوه‌ها به بررسی فناوری‌ها و رسانه‌هایی می‌پردازد که ادبیات کودک را دستخوش تغییر و شکل‌های جدیدی به آن اضافه کرده‌اند، شکل‌هایی که قابلیت‌هایی را به ادبیات افزوده است، مانند شکل گرفتن شبکه‌های چند رسانه‌ای. این مقاله را مهدی حجوانی ترجمه کرده است.

مقاله‌»آینده روشن است» به بررسی بازار دیجیتالی کتاب کودک می‌پردازد و با توجه به آمارهایی که ارائه می‌دهد از تمایل کودکان کم سن و سال به کتاب‌های دیجیتالی و ای‌بوک‌ها می‌گوید. ثمین نبی‌پور این مقاله را از دو منبع ترجمه و تلخیص کرده است.

مقاله‌ دیگر این شماره را آملیا.ک‌مودی نوشته و فریبا گرانمایه ترجمه کرده است. این مقاله با عنوان کاربرد کتاب‌های الکترونیک در کلاس‌های پیش‌دبستانی به تاثیری که این کتاب‌ها در سوادآموزی کودکان می‌گذارند اشاره می‌کند.

مقاله‌ «تصویر مذهبی در فضای نشر الکترونیک» که به بررسی وضعیت تصویر در آثار الکترونیک کودک و نوجوان با گونه‌های دینی و کهن می‌پردازد، هر چند ارتباط مستقیمی با موضوع این شماره ندارد، می‌تواند نشان‌دهنده‌ وضعیت بازار ما در حوزه‌ آثار الکترونیک برای کودکان باشد و چالش‌ها و راهبردهای این مسیر را نشان دهد. این مقاله را مهشید دولت و مرجان فروغی تألیف کرده‌اند.

در این شماره از پژوهشنامه سه مقاله با موضوع آزاد به چاپ رسیده است. مقاله‌«نشانه‌های ملی در تصویرگری معاصر ایران» از علی بوذری و اکتای کیهانفر کوشش می‌کند بر اساس تحلیل آثار ششمین دوسالانه‌ تصویرگری تهران به این پرسش پاسخ دهد که تصویرگران معاصر کتاب کودک در ایران چگونه و بااستفاده از چه منابعی ایرانی‌بودن را در تصاویرشان نشان می‌دهند.

مریم کوچکی در مقاله‌ «کلیشه‌های جنسیتی و تأثیر آن بر شعر شاعران کودک و نوجوان» به بررسی کلیشه‌های جنسیتی در کتاب‌های شعر«خودمان» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پرداخته است.

«چگونگی، اما نه چیستی یا چرایی» از پری نودلمن مقاله‌ آزاد دیگر این شماره است که سودابه شکرالله‌زاده و فاطمه فرنیا آن را ترجمه کرده‌اند. این مقاله نقدی است بر کتاب چگونگی کارکرد کتاب‌های تصویری.

نقد ویژه‌ این شماره به سید مهدی شجاعی اختصاص یافته که کتاب‌هایش در زمینه‌ ادبیات مذهبی برای کودکان و نوجوانان به چندین چاپ رسیده است. آثار او را روح‌الله مهدی پور عمرانی و شقایق قندهاری نقد و بررسی کرده‌اند.

در تجربه‌ این شماره، مهدی محمدیان تجربه‌ خود را در ترویج کتاب‌خوانی نوشته‌است. در بخش لاک‌پشت پرنده هم، کتاب‌های فصل تابستان سال1392 بررسی شده و فهرستی از بهترین کتاب‌های این فصل آمده است.

· 18 شهریور، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *