بچه‌ها با پدر و مادر‌هایشان کتاب انتخاب می‌کنند

با توجه به هدف لاک‌پشت پرنده در ترویج کتابخوانی و ترغیب والدین به خواندن کتاب برای کودکان، طرح انتخاب کتاب‌های برگزیده‌ لاک‌پشت پرنده به انتخاب کودکان و والدین برای کودکان برنامه‌ریزی شده تا هرگروه دراجرای این طرح مشارکت داشته باشند.

بچه‌ها و والدین (پدران و مادران) در فاصله‌ دو جشن امضای فصل، فرصت خواهند داشت، رای خود را درباره‌ یکی از کتاب‌هایی که با کودک خود خوانده‌اند و پسندیده‌اند، اعلام کنند. در هر فصل یک کتاب تألیفی و یک کتاب ترجمه به انتخاب مادران و پدران و کودکانشان از میان کتاب‌های راه یافته به فهرست لاک‌پشت پرنده انتخاب شده و در ابتدای جشن امضای فصلی از آن‌ها تقدیر خواهد شد.

این انتخاب تنها از کتاب‌های خردسالان و کتاب‌هایی که والدین برای کودکان خود خوانده‌اند، خواهد بود.

والدین می‌توانند یک هفته پس از پایان جشن امضای فصلی لاکپشت پرنده به عنوان داور ثبت نام کنند. آنان برای ثبت‌نام می‌توانند به وب‌سایت پؤوهشنامه مراجعه و یا به نشانی (lakposht@pazhuheshnameh. ir) ایمیل بزنند.

لاک‌پشت پرنده، فهرستی است از کتاب‌های بر‌تر هر فصل، برای کودکان ونوجوانان ایرانی. این کتاب‌ها را گروهی از منتقدان، کار‌شناسان و نویسندگان کودک و نوجوان، با بررسی کتاب‌های هر فصل انتخاب می‌کنند.

افزون بر این، هیئت داوران لاک‌پشت پرنده، کتاب‌های برگزیده هر سال را انتخاب و به کتاب‌های برگزیده نشان‌های طلایی و نقره‌ای اهدا می‌کنند.

کتاب‌ها با شیوه نامه‌ای مکتوب و با اصول و معیارهای روشن به فهرست راه می‌یابند و یا موفق به دریافت نشان طلایی یا نقره‌ای می‌شوند.

هر سال، داوران و سیاست‌گذاران فهرست، بر اساس مقتضیات روز و همچنین با توجه به دیدگاه‌ها و نقد بررسی صاحب نظران، این معیار‌ها و ملاک‌ها را بازبینی می‌کنند و آن‌ها را در متنی با عنوان اصول، شیوه اجرایی و معیارهای فهرست و نشان لاک‌پشت پرنده اعلام می‌کنند

· 4 مهر، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *