این‌بار نوبت توست

نمی‌دانم اسمش می‌شود چی؛ من می‌گویم کتاب‌بازی. یک‌جور داستان که شاید هدف اصلی از خواندنِ آن سرگرمی است و نه کسبِ معرفت، رشد، آگاهی و این‌جور مقاصدِ متعالی. اشکالی دارد؟ نه، خوب است. از  قدیم، خواندن داستان و رمان برای لذت‌بردن بود، هنوز هم. به‌همین‌خاطر، مجموعه‌ی شاهزاده‌ی ایرانی خواندنی است؛ به‌خصوص برای آن گروه از نوجوان‌هایی که خیلی اهل کتاب نیستند و دل و دماغ داستان خواندن ندارند. کتاب‌های شاهزاده‌ی ایرانی داستان‌هایی هستند با بیست پایان متفاوت. این مجموعه دو جلدی است: اولی، با عنوان شن‌های زمان منتشر شده و دومی با عنوان معبد نگهبانان. ماجراهای کتاب‌ها با دو شخصیت محوری پیش می‌رود: شاهزاده دستان و شاهدخت تهمینه؛ در کتاب اول، خواننده باید خودش را بگذارد جای دستان و برای او تصمیم بگیرد و در کتاب دوم، جای تهمینه. برای توضیح بیش‌تر به زمان و مکان داستان معبد نگهبانان اشاره کنم. در این کتاب، ماجرا از زمانی شروع می‌شود که سپاه پارس به الموت، شهر شاهدخت تهمینه، حمله می‌کند و حالا تهمینه باید خنجر شگفت‌انگیزش را از خطر مصون نگه‌ دارد. تهمینه دو انتخاب دارد: این‌که خنجر را به یکی بدهد تا به معبد نگهبانان ببرد و این‌که خودش این کار را انجام بدهد. در این‌جا، نویسنده دو گزینه در اختیار خواننده می‌گذارد برای انتخاب مابقی ماجرا تا او مشخص کند بر قهرمان کتاب چه بگذرد از خوش‌بختی یا بدبختی.
بار اول، من تصور کردم بهتر است این کار را خود تهمینه انجام بدهد؛ داستان هم طوری پیش رفت که اصلاً دستان وارد زندگی تهمینه نشد و به جای او سر و کله‌ی یک جن بامزه پیدا شد: کارتوش. بار دوم، گذاشتم تهمینه خنجر را به آسوکا بدهد و خُب، کلی گرفتاری پیش آمد و بعد… بگذریم؛ می‌خواهم بگویم این کتاب را می‌توان بارها خواند و هر بار با داستان جدیدی روبه‌رو شد.
دیگر این‌که، خانم کارلا جابلونسکی ایده‌ی این کتاب‌ها را از بازی رایانه‌ای مشهوری گرفته به نام شاهزاده‌ی ایرانی، که بیش‌تر از بیست سال قدمت دارد و هنوز هم محبوب است. بد نیست بدانید دو سال قبل یک فیلم سینمایی هم با این اسم و شخصیت‌ها ساخته شد که البته ماجرای آن به این کتاب‌ها ربطی ندارد. فیلم هم مثل قصه‌ی همین کتاب‌ها، که با اسم و شخصیت‌های پارسی و برگرفته از قصه‌ی رستم و تهمینه‌ی خودمان نوشته شده‌اند، هیچ رنگ و نشان ایرانی ندارد.

مجموعه‌ی شاهزاده‌ی ایرانی
معبد نگهبانان/ شن‌های زمان
نویسنده: کارلا جابلونسکی
مترجم: حسین شهرابی
ویراستار: مژگان کلهر
ناشر: افق
سال انتشار: ‌1390
هر جلد 5500 تومان

· 22 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *