تجسم آینده

حتی تصور این که کسی خواننده‌ی آخرین کتاب دنیا باشد به اندازه‌ی کافی جالب است. دوست دارید بدانید چه اتفاقی افتاده که تمام کتاب‌ها از بین رفته‌اند و، طبق نظر نویسنده، حداقل هزارسال از وجود آخرین کتاب گذشته است؟
اگر کمی به داستان‌های علمی ـ تخیلی و سینما علاقمند باشید، شاید یاد فیلم فارنهایت 451 فرانسوا تروفو بیفتید که تمام کتاب‌ها را در این دما می‌سوزاندند. اما این بار اتفاق دیگری افتاده است. دیگر زمانی رسیده که کتاب خواندن کار سطح پایینی است؛ تکنولوژی آن قدر پیشرفت کرده، آن‌قدر «ذهن‌نما» وجود دارد، آن قدر دیدن تصاویر سه بعدی جذاب‌تر است، که کسی وقتش را صرف خواندن کتاب نمی‌کند، مگر مانند راوی داستان «غشی» باشد؛ کسی که اگر از این ذهن‌نماها نصب کند از حال می رود. این شروع کتابی است به نام آخرین کتاب دنیا، که ناخودآگاه مخاطب را در یک موقعیت متفاوت قرار می‌دهد: تصور آینده: آینده‌ای که چندان هم بی‌ایراد نیست و زیاد دوست‌داشتنی به نظر نمی‌رسد. آدم لثهای‌ها همان مردان و زنان پیر هستند که درمکان‌های کثیف و فقیر زندگی می‌کنند. شرایط حداقلی زندگی با انجام دادن کارهای بزرگ، مانند دزدی و قتل، فراهم می‌شود، همه باید از سرگروه‌ها دستور بگیرند و از بنگرها بهراسند. ایدن مکانی است که اصلاحی‌ها در آن زندگی می‌کنند. وسیله‌های نقلیه‌ی اصلاحی‌ها خوزه است. روزگار عجیبی است، آدم‌های اصلاح‌شده، زیبا، و دارای پوست‌های لطیف در مکانی مجزا زندگی می‌کنند که امکان دسترسی به آنان وجود ندارد؛ آنان حکم‌رانان زمین هستند.
داستان اسلوب کلاسیک دارد: یک اتفاق می‌افتد و برای حل این مشکل شخصیت اصلی وارد عمل می‌شود؛ در این راه معمولاً یک فرد دانا همراهش است؛ شخصیت اصلی، با کمک هوش و شجاعت خود و دانایی همراهش مشکل را حل می‌کند.آخرین کتاب جهان جذاب است، به دلیل ترسیم کردن آینده و شکل پر زدوخوردی که در میانه‌ی راه به خود می‌گیرد و مخاطب طرفدار هیجان را راضی می‌کند. خواندن این کتاب فرصت خوبی است برای تجسم آینده و مشکلات آن، و نشان دادن قدرت عقل و جادوی مهربانی که می‌تواند برای نوجوانان مناسب باشد.

آخرین کتاب جهان
نویسنده: رودهن فیلبریک
مترجم: سمیه کرمی
ناشر: کتاب‌سرای تندیس
200 صفحه
5000 تومان

· 26 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *