تنها در سه ثانیه

هزار و یک، هزار و دو، و هزار و سه؛ شد سه ثانیه! سه ثانیه زمان زیادی نیست، به همین سرعت می‌گذرد. اما در همین زمان کم اتفاق‌های خوب و بد زیادی می‌افتد. این کتاب با همین سه ثانیه کار دارد؛ می‌خواهد گزارشی از همین اتفاق‌هایی بدهد که هر روز یا بسیاری از روزها در سه ثانیه رخ می‌دهند؛ اتفاق‌هایی که برای ما عادی شده‌اند و به چشم نمی‌آیند. این اتفاق‌ها می‌توانند کودکان ما را به تامل وادارند. در هر سه ثانیه پرنده‌ای می‌خواند، گلی می‌شکفد، خورشید طلوع می‌کند و… . کودکان با خواندن آن‌ها درنگ می‌کنند.
اما چرا سه ثانیه؟ چرا پنج ثانیه و چهار ثانیه، و اصلاً یک دقیقه، نه؟ تمام ماجرا بر سر همین است: در هر سه ثانیه اتفاقی ناگوار در دنیا می‌افتد؛ این کتاب می‌کوشد توجه کودکان را به این اتفاق جلب کند.
شاید بگویید در این اتفاق کودکان چه نقشی دارند که باید توجه‌شان به آن جلب شود؟ یکی از کاربردهای داستان این است که ما می‌توانیم خود را جای دیگران قرار بدهیم. وقتی بتوانیم خود را جای دیگران قرار بدهیم، می‌توانیم خود را با دیگران مقایسه کنیم و خود را در برابر دیگران مسئول بدانیم.
این کتاب به کودکان کمک می‌کند که اخلاقی‌تر باشند، قدر داشته‌های خود را بدانند و در آینده آدمی مفیدتر و مسئول‌تر باشند.
از سوی دیگر، این کتاب از آن دسته کتاب‌های کودک است که بزرگسالان هم از خواندنش لذت می‌برند. کتابی است که مادر و کودک یا پدر و کودک می‌توانند با هم بخوانند و هر دو در آن تأمل کنند و درباره‌اش حرف بزنند.
کودکانی که مفهوم زمان را درک کرده باشند می‌توانند مخاطبان این کتاب باشند. برخی از بچه‌های پیش‌دبستانی و بیش‌تر بچه‌های کلاس اول و دوم دبستان می‌توانند از این کتاب چیزهایی بیاموزند.

سه ثانیه
نویسنده: ژورژ لموئن
تصویرگر: ژورژ لموئن، با همکاری آلن سره
مترجم: مرجان حجازی‌فر
ناشر: کتاب‌های شکوفه (امیرکبیر)
32 صفحه
2300 تومان

· 22 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *