تنوع زندگی

از چه زمانی زندگی بر روی زمین آغاز شد؟ زندگی بر روی زمین از 5/2 میلیارد سال پیش آغاز شد. نه تنها آن زمان از انسان خبری نبود، بلکه میلیون‌ها میلیون سال پس از آن هم خبری نبود. می‌توانی باور کنی که شاید فقط حدود 100 هزار سال باشد که انسان امروزی بر روی زمین گام بر‌می‌دارد؟
روی زمین زندگی در همه جا در جریان است. در ژرفنای اقیانوس‌ها، بر بلندای کوه‌ها و در غارهای پنهان، در سرمای قطب، در جنگل‌های بارانی، در بیابان‌های گرم و خشک، در مرتع‌ها، و حتی در باغچه‌های مینیاتوری پشت پنجره‌های خانه‌ها در شهرها. در این کتاب انواع زیستگاه‌های موجود در روی سیاره‌ی زمین، موجودات شاخص و پوشش گیاهی آنها، مختصر و مفید، توصیف شده‌اند: تحت عنوان‌های خلاق جداگانه، که کنجکاوی مخاطب را برمی‌انگیزند و همراه با تصاویر دیدنی. در هر بخش یک پرسش تفکربرانگیز دیده می‌شود که ابتکار بسیار جالبی است و پاسخ مخاطب به این پرسش انتخاب تصویری از میان چند تصویر، به عنوان نماد آن زیستگاه، است.
این کتاب برای گروه سنی 10 – 15 سال مناسب است. آنان با خواندن کتاب نگاه دیگری به طبیعت پیدا می‌کنند؛ نیز می‌آموزند که بر روی زمین نرم و آهسته گام بردارند تا به موجودی آسیب نرسد. تصاویر گویای کتاب این حس و درک را به مخاطب می‌دهد که به جز او در این هستی شگفت‌انگیز موجودات دیگری هم زندگی می‌کنند که به اندازه‌ی او از آن سهم دارند.
پیش از خواندن کتاب لازم است بدانید که موجودات زنده به 5 گروه تقسیم می‌شوند که در کتاب از دو گروه آنها، یعنی پیش‌هسته‌ای‌ها، شامل باکتری‌ها، و آغازیان، شامل جلبک‌ها، صحبتی نشده است، درحالی‌که بهتر بود دنیای زنده کامل معرفی می‌شد. لاک‌پشت پرنده پیشنهاد می‌دهد که در چاپ‌های بعدی، این مطلب در پانویس توضیح داده شود.

اولین دایره‌المعارف طبیعت
نویسندگان: کارولین بینگام، بن‌. ‌ا. ‌مورگان
مترجم: حسین الوندی
ویراستار: مرتضی حاج علی فرد
ناشر: محراب قلم (کتاب‌های مهتاب)
128 صفحه
10000 تومان

· 26 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *