جادوگر ایرانی

آذرک شخصیت محوری هفت کتاب مسلم ناصری است که پیش از این کتاب سورنا و جلیقه‌ی آتش را نوشته است. مجموعه‌ی هفت ‌جلدی آذرک را باید از انواع رمان‌های جادویی‌ای برشمرد که نوجوانان به آن‌ها علاقه نشان می‌دهند. با این‌که پیش از این نیز کتاب‌های زیادی از ادبیات کودک و نوجوان ایران می‌توانیم پیدا کنیم که به دنیای جادو وارد شده باشند، اما این مجموعه، از نظر حجم و هم‌چنین کوشش برای ساختن یک شخصیت ماندگار در میان نوجوانان ایرانی، نمونه‌ای یگانه است.
در ادبیات کودک و نوجوان ایران تعداد کتاب‌هایی که براساس یک شخصیت محوری نوشته شده باشند خیلی کم است و اگر از یکی دو نمونه‌ی موفق بگذریم، کوشش‌های نویسندگان در این زمینه به جایی نرسیده است.
حالا نویسنده‌ای پیدا شده و هفت کتاب، با محوریت یک شخصیت، نوشته است و اتفاق مهم دیگر این است که این کتاب‌ها به صورت یک جلد یک جلد و جداگانه منتشر نشده‌اند. انتشار یک‌باره‌ی همه‌ی هفت کتاب به دیده‌ شدن آن‌ها کمک زیادی می‌کند؛ هم‌چنان که گرافیک متفاوت و متناسب آن و تولید کالاهای جانبی مثل لیوانِ آن نیز در استقبال از کتاب بی‌تأثیر نخواهد بود.
گذشته از نحوه‌ی انتشار، در مجموعه نیز ویژگی‌هایی می‌توان یافت که به آن اهمیت می‌بخشد، نخستین ویژگی آن به جنسیت شخصیت اصلی کتاب برمی‌گردد؛ آذرک دختر نوجوانی است که از دختر بودن خود ناراضی و ناامید است. او با دوست پدربزرگش، که جادوگر است، آشنا و وارد دنیای جادو می‌شود. انتخاب شخصیت دختر و هم‌چنین دادن نقشی نسبتاً فعال به او، در توجه به این مجموعه از سوی نوجوانان تأثیرگذار خواهد بود.
با این‌که در این کتاب می‌توان ردپای کلیشه‌های داستان‌های جادویی خارجی را دید، اما نویسنده کوشش کرده است تا از افسانه‌ها و داستان‌های جادویی ایرانی نیز بهره ببرد و طعم تازه‌ای به مجموعه‌اش بدهد.
در این داستان‌ها، که نوجوانان (دوره‌ی راهنمایی) مخاطبان اصلی آن هستند و کودکان کتاب‌خوان چهارم و پنجم ابتدایی هم به راحتی می‌توانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند، آذرک هر بار با جادوگری روبه‌رو می‌شود و هر چه بیش‌تر در دنیای جادو غرق می‌شود؛ دنیایی که می‌تواند منشاء تحولات باشد.

مجموعه‌ی آذرک
(آذرک و جادوگر بزرگ، آذرک و جادوگر خواب‌فروش، آذرک و جادوگر دریای ناپیدا، آذرک و جادوگر دوچرخه‌سوار، آذرک و جادوگر لوپ یک لپ، آذرک و جادوگر مخترع، آذرک و انجمن جادوگران مرده)
نویسنده: مسلم ناصری
ویراستار: مژگان کلهر
ناشر: افق
هر جلد 3200 تومان

· 22 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *