جادوی اسبِ تک‌شاخ

 «آرزوهای کوچک»، نوشتهٔ «کارِن هِس»، داستانی عاطفی است دربارهٔ خانوادهٔ فقیری که در یک کاراوان زندگی می‌کنند.
مگی، نام شخصیت اصلیِ این داستان است و دیگر اعضای خانوادهٔ او مهم‌ترین شخصیت‌های فرعی‌اند؛ یعنی مادرِ مگی با خواهر و برادرِ کوچکش، هنی و موچ. پدرِ مگی فوت کرده و مادرش مجبور است در شیفتِ شب یک کارخانه کار کند. هنی، یک بچهٔ کم‌توانِ ذهنی‌ است و موچ هم سابقهٔ دزدی دارد.
ماجرای کتاب از روزی شروع می‌شود که مگی با خواهرش در راهِ رفتن به خانه هستند و ناگهان هنی، عروسکی را در مزرعهٔ نیول پیدا می‌کند؛ عروسکِ یک اسبِ تک‌شاخ. هنی خیال می‌کند تک‌شاخ یک اسب جادویی است با قدرتی شگفت برای برآورده ‌کردن سه آرزو؛ برای همین به مگی اصرار می‌کند تا رضایت بدهد عروسک را به خانه ببرند و هر یک آرزویی بکنند. موچ آرزو می‌کند کمی خوردنی گیرش بیاید و مگی هم آرزو می‌کند چندتا لباس شیک داشته باشد تا هم‌کلاسی‌هایش او را دوست داشته باشند و خُب، آرزوی هر دو برآورده می‌شود. می‌پرسید چطور؟
مگی پاکت ناهارش را به موچ می‌دهد و بعد، وقتی وارد کاراوان می‌شوند، موچ می‌گوید که خاله‌شان یک جعبه لباس با پُست فرستاده. فردای آن روز، مگی با لباس‌های نو به مدرسه می‌رود، دوست‌های جدیدی پیدا می‌کند و آن‌ها هم مگی را به خانه‌شان دعوت می‌کنند. بعد از مدرسه، مگی به هنی می‌گوید که امروز خودش باید به خانه برود، به‌تنهایی. وقتی هنی به خانه می‌رسد و می‌بیند کسی آن‌جا نیست، خیلی می‌ترسد و آرزو می‌کند مگی برگردد. مگی هم که از رفتار بد و خلقِ ناخوبِ دوست‌هایش خسته شده، به خانه برمی‌گردد. ولی در خانه، خبری از هنی و موچ یا مادر نیست. از این‌جا به بعدِ داستان، نویسنده با تمرکز بر تلاش‌های مگی برای پیداکردنِ هنی و باخبرشدنِ از وضعیّتِ موچ، صحنه‌های جذاب و مؤثری را خلق کرده است.
«آرزوهای کوچک» داستانِ زیبا و تأثیرگذاری است که بچّه‌های سال‌های پایانی دبستان و دورهٔ راهنمایی از خواندنِ آن لذّت می‌برند. برای این‌که، خانم هِس به‌خوبی توانسته سختی‌ها و دشواری‌های فقر را بیان کرده و هم‌دلی و همراهیِ اعضای یک خانواده را به تصویر بکشد. هم‌چنین، او در شخصیت‌پردازیِ مگی و هنی، بسیار موفق عمل کرده و به‌خصوص، هنی شخصیّتی کم‌نظیر و به‌یادماندنی است.

آرزوهای کوچک
نویسنده: کارِن هِس
مترجم: پروین علی‌پور
ناشر: نشر قطره
قیمت: ۳۰۰۰ تومان

 

· 17 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *