داستان پیامبران

داستان پیامبران، در سال‌های اخیر مورد توجه ناشران و نویسندگان قرار گرفته است و در فهرست کتاب‌های هر فصل می‌توان نمونه‌هایی از داستان‌های پیامبران را یافت. هم چنین این داستان‌ها، معمولاً از سوی خانواده‌ها نیز مورد استقبال قرار می‌گیرد.
داستان پیامبران، افزون بر جنبه دینی و معنوی که برای بسیاری از خانواده‌های ایرانی دارد، برای بچه‌ها از جنبه‌های دیگری نیز جذاب است. وجود ماجراهایی جالب در این داستان‌ها و گاهی عجین شدن این ماجرا‌ها با معجزه، فضایی پر از هیجان را برای بچه‌ها می‌سازد که آنان را شگفت زده می‌کند.
با این حال، متاسفانه باید گفت که همین علاقه و استقبال باعث شده است که نمونه‌های بی‌کیفیت این کتاب‌ها نیز در بازار کتاب ایران زیاد باشد؛ به عبارت دیگر بیشتر کتاب‌هایی که در این زمینه منتشر می‌شود، علیرغم حسن نیتی که پشت انتشار بسیاری از آن‌ها وجود دارد، از ارزش ادبی و هنری مناسبی که شایسته این موضوع باشد، برخوردار نیستند.
انتشارات امیرکبیر مجموعه‌ای از داستان‌های پیامبران را منتشر کرده که می‌توان گفت در میان کتاب‌های منتشر شده، از کیفیت و ارزش ادبی بهتری نسبت به آثار مشابه برخوردار است. این مجموعه را که به صورت تک رنگ و کم حجم با تصویرهای مشکی منتشر شده است، نویسندگانی چون مصطفی رحماندوست، محمدرضا بایرامی، محسن هجری، زهره پریرخ، لاله جعفری و…. نوشته‌اند.
با اینکه کتاب‌های این مجموعه از نظر کیفیت یکسان نیستند و برخی از کتاب‌ها از کیفیت و ارزش ادبی بالا‌تری برخوردار هستند، اما در مجموع می‌توان این مجموعه را به علاقمندان به داستان پیامبران پیشنهاد کرد.
این مجموعه برای دانش آموزان چهارم و پنجم ابتدایی مناسب است، اما به نظر می‌رسد که بچه‌های دوره راهنمایی نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

مجموعه داستان پیامبران
گروه نویسندگان
گروه تصویرگران
ناشر: امیرکبیر

· 17 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *