دانه‌‌ی شانست را در زمین بکار

کم پیش آمده کتابی بخوانم که هم آموزشی باشد‌، هم روایت داستانی زیبایی داشته باشد‌، هم این‌ همه کوتاه باشد و هم به نظرم آن‌قدر خوب بیاید که به دیگران هم بگویم بخوانیدش!
اگر صبر کنید اسمش را هم می‌گویم.
کتاب ‌صبر‌، با نقاشی‌هایی ساده و جمله‌هایی کوتاه، از یک راز مهم حرف می‌زند؛ رازی که در باورها و ادبیات عامیانه‌ی ما هم ریشه دارد: راز صبور بودن تا رسیدن به نتیجه‌ی بهتر!
کتاب یک‌جور شکل روایی و داستانی ظریف ضرب‌المثل «گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی» است؛ از آن چیزها که اگر بخواهی همین‌جوری به بچه‌ها یادش بدهی، کلافه می‌شوند و نمی‌خواهند بفهمندش، اما وقتی توی یک کتاب خوب برای‌شان پیچیده و در مغز شکلاتی داستان خوانده شود‌، احتمال این‌که یک جایی در روان‌شان بنشیند و روزی به کارشان بیاید خیلی بیش‌تر است! واقعاً اگر بچه‌ی عجولی دارید می‌توانید این کتاب را برایش بارها و بارها بخوانید‌، بدون آن‌که خسته شود؛ و از آن‌جا که مخاطب این کتاب تنها بچه‌ها نیستند و یک‌جورهایی مخاطب از همه سنی دارد، می‌توانید کتاب را به دوستان‌تان هم توصیه کنید و یا بهتر از آن، هدیه بدهید!
اگر بخواهم یک نمونه از این دست کتاب‌ها را برای‌تان مثال بزنم تا قبل از خریدن آن بدانید با چه‌جور کتابی طرف هستید‌، باید بگویم درخت بخشنده‌ی شل سیلور استاین؛ البته در درخت بخشنده ماجرا کمی عاطفی‌تر و پیچیده‌تر است. این‌جا هم با رابطه‌ی جالبی بین یک موجود کوچک و یک درخت طرف هستیم که شاید یک جور «درخت زندگی» است. رابطه‌ای سبک و رازآلود که در انتها شما را غمگین نمی‌کند و پایان خوشی دارد که مثل بعضی از پایان‌های خوش الکی نیست و حساب و کتابی دارد!
خوب، حالا اگر درخت بخشنده را خوانده باشید‌، می‌دانم که مشتاق خواندن کتاب صبر هم خواهید بود. اگر نخوانده‌اید، پس به این جمله‌ها اعتماد کنید و بی‌معطلی هر دو تا کتاب را تهیه کنید و بخوانید. عجله برای خواندن کتاب صبر عجله‌‌ی خوبی است.

صبر
نویسنده: سوزی شیک
تصویرگر: مونیک تووی
مترجم: مرجان حجازی‌فر
ناشر: کتاب‌های شکوفه (امیرکبیر)
32 صفحه
1600 تومان

· 22 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *