رنگ کردنِ شاهکارهای هنری

کتاب‌های رنگ‌آمیزی اغلب با کیفیتی پایین منتشر می‌شوند و علی‌رغم مصرف زیاد و تیراژ بالای این کتاب‌ها، اعتنای چندانی به آن‌ها نمی‌شود. کم‌تر اتفاق می‌افتد که هنرمندان برجسته بخواهند در تولید این کتاب‌ها نقش ایفا کنند.
مهدکودک‌ها و مراکز پیش‌دبستانی معمولاً از این کتاب‌ها برای شناخت رنگ‌ها، آموزش مفاهیم اولیه و برخی از مهارت‌ها استفاده می‌کنند. در کنار چنین استفاده‌هایی، گاهی برخی از کتاب‌های رنگ‌آمیزی منتشر می‌شوند که کاربردهای دیگری را نیز در نظر دارند.
نشر نظر، در فصل پاییز، دو کتاب منتشر کرده است که به نظر می‌رسد نسبت به کتاب‌های رنگ‌آمیزی تفاوت‌های مهمی دارند: این کتاب‌ها، ضمن این‌که برخی از کاربردهای معمول کتاب‌های رنگ‌آمیزی را دارند، از جنبه‌ی هنری و آشنا کردن کودکان با هنر نیز مورد توجه‌اند.
شاهکارهای هنر مدرن را شما رنگ‌آمیزی کنید و شاهکارهای هنر انتزاعی را شما رنگ‌آمیزی کنید نام‌های این دو کتاب هستند. در این دو کتاب مجموعه‌ای از آثار هنری برجسته‌ی جهان انتخاب شده و رنگ‌های آن‌ها حذف شده است تا بچه‌ها آن‌ها را رنگ کنند؛ البته این آثار، در آغاز و پایان کتاب، با رنگ اصلی ارائه شده‌اند.
در واقع در این کتاب‌ها سعی شده است از جذابیت رنگ‌آمیزی برای کودکان برای آشنا کردن آن‌ها با هنر معاصر استفاده شود. کودکان بدون این‌که متوجه باشند، انگار در یک نمایشگاه هنری حضور پیدا کرده‌اند و نیز با رنگ کردن هر تصویر در آن تأمل می‌کنند و با نگاه کردن به تصویرها، با رنگ اصلی، با این آثار آشنایی عمیق‌تری پیدا می‌کنند.
شاید در نگاه اول به نظر برسد که این کتاب‌ها برای بچه‌هایی که در آینده در رشته‌های هنری تحصیل خواهند کرد مناسب است، اما، در واقع، این آثار به تقویت خلاقیت و بالا رفتن سطح سلیقه‌ی بچه‌ها کمک می‌کنند.
این کتاب‌‌ها برای بچه‌های پیش‌دبستانی و حتی اول دبستان مناسب است.

شاهکارهای هنر مدرن را شما رنگ‌آمیزی کنید
شاهکارهای هنر انتزاعی را شما رنگ‌آمیزی کنید
نویسنده: مانسی هندلر
مترجم: روزبه تذهیبی
ناشر: نشر نظر (کتاب خروس)
32 صفحه
2300 تومان

· 22 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *