روزی که مانیا…

اگر کودکی زیر ۵ سال دارید و دنبال داستان‌هایی می‌گردید که هم برایش جذاب باشند، هم سرشار از تخیل باشند، و هم آموزش‌هایی متناسب با زندگی ما به او بدهند، بدون تردید، می‌توانید روی مانیا حساب کنید.
مانیا دختربچه‌ای شیرین است که، هر روز در نقشی، داستانی می‌آفریند که در آن، با نگاه کودکانه، دنیای اطراف را به هم‌سن‌وسالانش می‌شناساند و آنان را با تخیل خود همراه می‌کند.
مانیا یک مجموعه کتاب تصویری خوب برای کودکان است که اگر تصویر‌هایش هم به قدرت متنش بود، با درجه‌ی عالی در اینجا معرفی می‌شد.
مانیا تجربه‌ای موفق در نوشتن کتاب برای کودکان زیر پنج سال است؛ به‌خصوص که معمولاً نوشتن کتاب برای این گروه در ایران چندان مرسوم نیست و نویسندگان ایرانی تمرین زیادی نداشته‌اند تا برای آنها بنویسند. در کتاب‌های گروه سنی زیر پنج سال، تصویر و متن چنان به هم پیوسته است که نمی‌توان داستان آن را مستقل از تصویرش نوشت.
در تجربه‌های نویسندگان ما، چون معمولاً داستان را مستقل از تصویر می‌نویسند، زیاده‌گویی دیده می‌شود و توصیف‌های زیاد از جذابیت داستان می‌کاهد، در حالی که در کتاب‌های تصویری، تصویر جای توصیف فضا را می‌گیرد.
مانیا از این نظر تجربه‌ی موفقی است که نویسنده، با آگاهی از خصلت داستان‌های تصویری، داستان‌هایی موجز نوشته است؛ داستان‌هایی که، به جای توصیف‌های طولانی، کار را به تصویر واگذار کرده‌اند.
نویسنده، در هر کتاب، مانیا را در موقعیتی قرار داده است، که برای کودکان این سن‌وسال آشناست و در زندگی روزمره با آن روبه‌رو هستند.
این کتاب‌ها را می‌توان برای کودکان زیر پنج سال خواند و تصویر‌هایش را نشانشان داد، اما بچه‌های بزرگ‌تر نیز از آنها لذت می‌برند؛ از آنها می‌توان به عنوان متن‌های ساده برای کلاس اول نیز بهره برد.

مجموعه ی مانیا
(روزی که مانیا پادشاه شد/ روزی که مانیا گم شد/ روزی که مانیا ملکه‌ی مورچه‌ها شد/ روزی که مانیا دکتر شد/ روزی که مانیا مهربان شد/ روزی که مانیا نقاش شد)
تقدیر شده در جایزه‌ی کتاب فصل
نویسنده: عذرا جوزدانی
تصویرگر: سحر حقگو
ناشر: انتشارات شهر قلم و نشرچکه
هر جلد 24 صفحه
هر جلد 3000 تومان

· 26 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *