رویارویی ایندی با زندگی

کتاب‌های ایندی‌ کید، یکی از آن مجموعه‌های جذاب و جالبی است که آدم وقتِ خواندنش اصلاً حس نمی‌کند دارد آموزش می‌بیند، بس که همه‌چیز زیرپوستی اتّفاق می‌افتد. برای همین، جدای ترجمهٔ خوب، زبانِ روان و ساده، شوخی و طنزِ پنهان در این مجموعه، باید بگویم نویسنده، «کرن مک‌ کامبای» یک حُسن دیگر هم دارد. می‌پرسید چی؟ این نویسندهٔ اسکاتلندی خیلی خوب بلد است شخصیّتِ اصلی داستان‌هایش را در موقعیت‌های خاص قرار بدهد و یک دختربچّه‌ ده ساله را با مسائل مختلفِ زندگی روبه‌رو کند تا او بتواند از قدرت‌های فکری و مهارت‌های اجتماعی‌اش استفاده کند.
بیشتر توضیح بدهم؟
پدر و مادرِ ایندی کید از هم جدا شده‌اند و او با مادرش زندگی می‌کند که کارمند یک مرکز نگه‌داری از حیوانات است. پدرش هم دوباره ازدواج کرده، با فیونا. حالا ایندی یک برادرِ ناتنی هم دارد به نام دیلن که یکی از بهترین دوست‌هایش است، علاوه‌ بر سوف و فی. در هر کتاب از این مجموعه، یک مشکلِ اصلی طرح می‌شود که ایندی تلاش می‌کند با یک‌سری فرض و چاره آن را حل کند. این سعی گاهی به خطا می‌رود و نتیجه‌ای ندارد و گاهی برعکس، به خیر و خوشی ختم می‌شود؛ مثلاً در کتاب هورا، من میلیونرم (به همین خیال باش!) ایندی به دنبال راهی برای پول درآوردن است و یا در کتاب حالا هم دارد خوش می‌گذرد؟ (هان؟) ایندی می‌خواهد فی را خوشحال کند که به‌خاطر مُردنِ گربه‌اش ناراحت است.
به‌نظر من کودکان می‌توانند با خواندنِ کتاب‌های ایندی کید مهارت‌هایی مانند همکاری، دوست‌یابی، همدلی، تفکّر خلّاق را بیاموزند و هیجان‌های عاطفی خودشان و دیگران را بشناسند. نکتهٔ آخر اینکه، خانم مک‌ کامبای تاکنون یازده‌ جلد از این مجموعه را نوشته که شش ‌جلد از آن به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

مجموعه ایندی کید
نویسنده: کرن مک ‌کامبای
مترجم: شیدا رنجبر
تصویرگر: لیدیا مانکس
ویراستار: فاطمه ستوده
ناشر: مؤسسه نشر پنجره

· 17 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *