سرانجام زمستان به پایان می‌رسد

«نیل گیمن» را در ایران با دو کتاب مشهورش، «گورستان» و «کورالین» می‌شناسیم. «آد و غول یخی» پیش از کتاب گورستان نوشته شده، اما دیر‌تر در ایران منتشر شده است. این داستان‌‌،‌‌ همان طور که از نامش پیداست، فضایی سرمازده و یخ بندان دارد و در شمال اروپا اتفاق می‌افتد. آد پسرکی است با یک پای از کار افتاده که لنگان لنگان و عصا به دست، در جنگل پیش می‌رود. او در جنگل با حیوانات عجیب و غریبی رو به رو می‌شود و با آن‌ها در کلبهٔ پدرِ «آد» گرد می‌آیند تا هر یک، از سرگذشتشان بگویند.
زمستان بی‌پایان است و زندگی در خطر و «آد» تنها یک پا دارد، با عصایی در دست. خدایان طلسم شدهٔ شمال، از «آد» می‌خواهند که به جنگ غول یخی برود.
داستان، فضایی سرد دارد؛ مانند زمینی سراسر پوشیده از برف و یخ، اما در عین حال پرکشش است. شاید در میان انواع و اقسام داستان‌هایی که در اقیلم‌های متفاوت رخ می‌دهد، این از معدود داستان‌هایی باشد که بسترش برف و یخ است و همین به آن تازگی بخشیده است؛ تازگی که در آغاز، خلاف آمد عادت است، اما رفته رفته خواننده با آن انس می‌گیرد.
نکتهٔ دیگر این داستان، نگاه انسانی نویسنده به معلولان است. «آد و غول‌های یخی» کتابی است برای نشان دادن توانایی‌های انسان. نویسنده در این کتاب، نشان می‌دهد که چگونه می‌توان مغز را جایگزین پا کرد و نشان می‌دهد که جسم انسان ظرفیت‌هایی دارد که می‌تواند نقص‌هایش کامل کند.
این کتاب برای همهٔ کودکان ۹ تا ۱۲ ساله خواندنی و جذاب است، اما برای کودکانی که در معرض آسیب‌های جسمی قرار گرفته باشند، می‌تواند مفید‌تر باشد.

آد و غول‌های یخی
نویسنده: نیل گیمن
مترجم: فرزاد فربد
نشر کتاب پنجره
۳۰۰۰ تومان

· 17 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *