قدرت تصویر

برای چه کسی زندگی می‌کنی؟ خودت یا دیگران؟ کرمی را می‌شناسم که تصمیم گرفت برای شنیدن «صدآفرین گفتن» دیگران، هر کاری بکند. البته بیچاره کارهایی می‌کرد که به نفع دیگران هم بود؛ آتش جنگل را خاموش کرد، تونل طولانی از این سر شهر به آن سر ساخت، برج بلند ساخت و… راستی داشت یادم می‌رفت بعضی وقت‌ها هم که کاری نبود انجام بدهد تا صدآفرین بشنود، هر طوری بود یک کاری جور می‌کرد.
یک روز که از کنار سد بزرگی می‌گذشت، با زحمت سوراخ کوچکی در سد ایجاد کرد. بعد همۀ تنش را باد کرد و خودش را توی سوراخ جا کرد و با صدای بلند فریاد زد تا همه فداکاری او را ببینند! او خودش را به آب و آتش می‌زد تا دیگران تأییدش کنند و حسابی هم معروف شده بود، اما یک روز دید که تنها و غمگین است! هیچ کس را ندارد! خیلی خسته است! یعنی یک جای کارش اشکال داشت؟
اگر گفتی چه کسی او را متوجه این مسئله کرد؟ تصاویر کتاب، جالب و خلاقانه است. تصویرگر کتاب که نویسندۀ آن هم هست، با چشم‌های متفاوت، وسایل پیش پا افتادۀ دور و بر را به چشم‌های معمولی نشان می‌دهد. کرم سه نقطه، چسب زخمی است که ‌گاه و بی‌گاه، وقتی دستمان خراش بر می‌دارد و از آن خون می‌آید، بر زخممان می‌چسبانیم. با دیدن تصاویر، به خودمان می‌گوییم چه طور تا به حال چشم‌های من این‌ها را ندیده بودند؟

کرم سه نقطه
نویسنده و تصویرگر: سروناز پریش
ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
۵۲صفحه
۲۰۰۰ تومان

· 17 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *