قصه‌های هزار و یک شب

بازنویسی و بازآفرینی قصه‌های کهن ادبیات ایران، برای کودکان و نوجوانان، امری متداول است و هر ساله کتاب های زیادی از این دست وارد بازار می‌شوند.
هزار و یک شب هم از همین نوع کتاب‌هاست که یکی از میراث ادبی و فرهنگی ما را در دسترس کودکان و نوجوانان قرار می‌دهد.
انتخاب قصه‌ها، چینش آن‌ها و نوع روایت کردن‌شان به گونه‌ای است که مخاطب را جذب می‌کند. گرافیک و تصویرگری کتاب‌‌ها نیز با فضای قصه‌ها هماهنگی دارد.
حال ‌و هوای رمزآلود و اسطوره‌ای، اتفاقات عجیب و غیرقابل پیش‌بینی، حضور موجوداتی مثل پری‌های دریایی، غول‌ها و… از نکاتی است که به نظر می‌رسد این مجموعه را برای مخاطبان سال‌های آخر دبستان و دوره‌ی راهنمایی جذاب کند.
علاوه بر این‌که به نظر می‌رسد مؤلفان بیش از هر چیز به قصه‌گویی توجه کرده‌اند، اگر هم قصه‌هایی بار و پیام اخلاقی داشته، به صورتی غیرمستقیم به خواننده منتقل شده است و همین توجه به داستان‌گویی، اوج و فرودها، شخصیت‌سازی و… است که بر جذابیت این مجموعه می‌افزاید.
در بعضی جلدهای این مجموعه، مانند جلد اول، داستان‌ها در دل هم پیش می‌روند و یادآور ساختار داستان در داستان هزار و یک شب است، اما در بعضی جلدها قصه‌ها به صورت مستقل روایت شده‌اند.
ظاهراً قرار است بازآفرینی قصه‌های هزار و یک شب ادامه پیدا کند و تعداد جلدهای این مجموعه به پانزده جلد برسد.

هزار و یک شب
5 جلد: قصه‌ی جلیعادشاه و شماس وزیر، قصه‌ی جوذر ماهیگیر و برادرانش، قصه‌ی سفرهای سندباد، قصه‌ی ابوقیر و ابوصیر، قصه‌ی ماهی گیر و غول کوزه
بازآفرینی: نرگس آبیار، شاهرخ گیوا
تصویرگر: بنفشه عرفانیان
ناشر: سفیراردهال

· 22 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *