قصه‌ی رهایی‌بخش

خاله ‌پیرزنی که به دریا افتاده، گیر نهنگ و بعد کوسه می‌افتد و برای این‌که خوراک آن‌ها نشود، قصه‌ای سر هم می‌کند و می‌گوید مادر دیو سیاه دم‌به‌سر است. خبر به دیو سیاه دم به سر می‌رسد که مادرت پیدا شده و خاله ‌پیرزن و دیو به هم می‌رسند و پیرزن، به کمک قصه، هم از شر نهنگ و کوسه خلاص می‌شود و هم در نهایت به خانه‌اش برمی‌گردد. قصه ساده و کودکانه است؛ بدون این‌که بخواهد چیزی به کودکان تحمیل کند یا مستقیماً چیزی را آموزش بدهد. تصویرهای کتاب در انتقال ماجرا موفق هستند. روی جلد خاله پیرزن را نشان می‌دهد، در میان دایره‌ای از ماهیان که گردش می‌چرخند، در زمینه‌ای آبی و انگار خاله پیرزن نیز کم‌کم دارد با ماهیان همراه می‌شود. تمام داستان در دریا می‌گذرد و آبی رنگ غالب کتاب است.
قصه، اگرچه باز هم می‌توانست کوتاه‌تر و موجزتر باشد و بخشی از نقل روایت را به عهده‌ی تصویرهایی بگذارد که با قدرت بیش‌تری آن کار را انجام داده‌اند، اما نسبت به داستان‌های دیگر ایرانی نسبتاً موجز است و از پرگویی‌های رایج در آن خبری نیست. این قصه شبیه افسانه‌هاست؛ هم از نظر شیوه‌ی تعریف کردن ماجرا و هم از نظر زبان؛ نویسنده سعی کرده است از قافیه‌سازی استفاده و متن را کمی آهنگین کند.
این قصه، با این‌که نسبتی با دنیای امروز بچه‌ها ندارد، از آن دسته قصه‌هایی است که بچه‌ها از آن لذت می‌برند؛ به‌خصوص از تصویرهایش که در شخصیت‌سازی و انتقال حس‌های قصه مؤثر هستند.
این قصه را هم می‌توان برای بچه‌های پیش‌دبستانی خواند و هم بچه‌های سال‌های اول ابتدایی می‌توانند آن را بخوانند و از آن لذت ببرند.

دیو سیاه دم به سر
نویسنده: طاهره ایبد
تصویرگر: مهکامه شعبانی
ناشر: کتاب‌های شکوفه (امیرکبیر)
16 صفحه
1300 تومان

· 22 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *