قصّه‌های جورواجور

یک اسم و چند قصه مجموعه‌ای است از چند جلد کتاب کوچک خوش رنگ و لعاب، که هر کدام یک عنوان اصلی دارد و شامل ده داستان کوتاه است از ده نویسنده‌ی کودک؛ کسانی مثل لاله جعفری، فروزنده خداجو، طاهره خردور، مجید راستی، محمدرضا شمس، سوسن طاقدیس، شکوه قاسم‌نیا، مهری ماهوتی، ناصر نادری، شراره وظیفه‌شناس، علیرضا متولی، افسانه موسوی گرمارودی و ناصر کشاورز.
پشت جلد کتاب‌های این مجموعه نوشته‌اند هدف از انتشار یک اسم و چند قصّه نزدیکی بیش‌تر به دنیای کودکان و تقویت مهارت خواندن در آن‌هاست. من دو هدف دیگر را هم اضافه می‌کنم: یکی، پرورش خلاقیت کودکان و دیگری، تقویت مهارت نوشتن. پدرها و مادرها یا مربی‌ها و معلم‌ها می‌توانند با خواندن قصه‌های این مجموعه به کودکان کمک کنند تا یاد بگیرند استعدادهای ذهنی‌شان را به‌ کار بگیرند و قدرت تخیل‌شان را پرورش دهند. قصه‌های این مجموعه به ‌صورت بداهه و در پنج تا بیست دقیقه نوشته شده‌اند و نویسنده‌های آن‌ها تلاش کرده‌اند تا یک‌جورِ دیگر به اشیای اطراف و پدیده‌های پیرامون خود نگاه کنند که نو، بامزه و فانتزی باشد.
خواندن این کتاب‌هابرای کودکان گروه سنی ب، بچه‌های کلاس دوم و سوم دبستان، لذت‌بخش است و دو فایده دارد، یکی این‌که به آن‌ها یاد می‌دهد یک‌جور غیرتکراری به دنیای تکراری نگاه کنند. مثلاً به آن‌ها یاد می‌دهد ممکن است دستکش‌های آشپزخانه هم از این همه بشور و بساب خسته شوند و بخواهند به گردش بروند یا شاید یک سنگ غُرغُرو توی نان سنگک مانده باشد و یا این‌که وقتی قابلمه‌ای پیر ‌شد و از زندگی سیر، باید آن را توی باغچه کاشت و…؛ دوم این‌که می‌توان از ایده‌ی این مجموعه به‌عنوان یک تمرین نوشتاری استفاده کرد و فرصتی به کودک داد تا او نیز خالق یک قصه‌ی تازه‌ باشد. این تمرین می‌تواند یک بازی هم باشد و هر وقت که حوصله‌ی بچه سر رفت، از او خواست تا درباره‌ی کاغذ رنگی، ماژیک، عینک و… خیلی چیزهای دیگر خیال‌پردازی و رؤیابافی کند تا سرگرم شود.

مجموعه‌ی یک اسم و چند قصه
درخت/ سنگ/ قابلمه/ دستکش/ بزغاله/ چتر/ اتوبوس/ کلاه/ آدم‌برفی/ گاو
نویسنده: گروه نویسندگان
تصویرگر: گروه تصویرگران
ناشر: شهر قلم و چکه

· 22 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *