لمس کردن خرس روح

می‌گویند یک اثر هنری خوب، اثری است که بعد از پایانش، در ذهن مخاطب ادامه پیدا کند. دردسرساز از جمله کتاب‌هایی است که این ویژگی را دارد. قهرمان این رمان نوجوان، کل ماتیوز است. پسر پانزده ساله‌ای که وقتی خشمگین می‌شود، هیچ چیز نمی‌تواند جلویش را بگیرد. او از عالم و آدم طلبکار است و خشم و عصبانیتی مهارنشدنی، وجودش را انباشته و باعث شده بار‌ها و بار‌ها دست به کارهایی بزند که او را با تنبیه‌های سخت مواجه کند؛ مثلاً گلاویز شدن با همکلاسی‌اش پی‌تر و کوبیدن سر او به لبهٔ جدول باعث می‌شود به زندان بیفتد.
این شروع داستان دردسرساز است، اما امکانی وجود دارد که کل از زندان‌‌‌ رها شود و آن دایرهٔ دادرسی است. دایرهٔ دادرسی، روشی متداول در فرهنگ‌های بومی است که به مجرم این امکان را می‌دهد که در خلوت، رفتارش را بازنگری کند و روشی برای بهبود و التیام روح خود و کسی که به او صدمه زده، بیابد. کل، بین زندان و دایرهٔ دادرسی، دومی را انتخاب می‌کند، با این قصد که امکان فرار پیدا کند. جزیره‌ای دورافتاده در آلاسکا، مکانی است که دایرهٔ دادرسی برای تبعید کل انتخاب کرده، با این امید که باعث بهبود رفتارش شود. این تبعید به این معناست که کل باید در تنهایی، به طبیعت و دنیای پیرامونش دقیق شود و راهی برای گذران زندگی در این جزیره پیدا کند.
وقتی کل برای بار اول به جزیره می‌رود، در حین فرار، با مشکلاتی مواجه می‌شود که ارزش زندگی را به او یادآوری می‌کنند. او توسط یک خرس – که به خرس روح معروف است- به شدت مجروح می‌شود و هنگامی که دارد در میان مرگ و زندگی دست و پا می‌زند، تصمیم می‌گیرد هر طور که هست، برای زنده ماندن مبارزه کند. همین اتفاق است که باعث می‌شود کل، کم کم در رفتارش تغییر ایجاد کند و راهی برای مهار خشم بی‌پایانش پیدا کند؛ خشمی که ریشه در کودکی کل و خشونت خانگی دارد که با آن روبه رو بوده است.
دردسرساز نشان می‌دهد برخوردهای قهری و زندان، همیشه بهترین راه برای کاهش جرم در جامعه نیست. علاوه بر این‌ها، با توصیفات دقیق از طبیعت و دنیای اطراف، باعث می‌شود خواننده جور دیگری به دنیا نگاه کند و خود را جزوی از محیط زیستی بداند که اجزایش به هم پیوسته است.
نویسنده، جزئی‌ترین حالات و حس‌های کل را بسیار دقیق توصیف می‌کند و تحول او را به خوبی به نمایش می‌گذارد. شخصیت‌های فرعی هم طوری ساخته شده‌اند که به انتقال حس داستان کمک می‌کنند، داستانی که خواننده را درگیر کرده و به دنبال خود می‌کشاند و او را به درک جدیدی از دنیای اطرافش می‌رساند.

دردسرساز
نویسنده: بن می‌کائلسن
مترجم: پروین علی‌پور
ناشر: کتاب ونوشه (نشر چشمه).
۳۰۵ صفحه
۶۵۰۰ تومان

· 17 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *