من خودم هستم!

کتاب آموزشی این روزها آن‌چنان به عنوان ترسناک، بی‌رنگ‌وبو و آزاردهنده‌ای تبدیل شده که دیگر کم‌تر کسی است که حاضر باشد، جز روی کتاب‌های درسی و کمک‌درسی، چنین عنوانی بگذارد. انگار که خاطراتی مثل مجموعه‌ی خواندنی به من بگو چرا؟ یا کتاب هزار سؤال علمی، که در کودکی و نوجوانی هر کدام از ما سازنده‌ی خاطراتی بکر و ویژه‌ بودند، کلاً در انبوه کتاب‌های آموزشی خسته‌کننده و کسل گم شده‌اند و دیگر کسی برای سرگرم کردن کودک یا نوجوانی که در خانه دارد، به سراغ کتاب‌های آموزشی نمی‌رود.
به همین دلیل هم بازار کتاب‌های آموزشی مخفی حسابی گرم است؛ کتاب‌هایی که با داستان و شعر می‌خواهند مطالب علمی را به مخاطبان خود منتقل کنند. این به تدریج به یک مد و روش تبدیل شده که هر کس می‌خواهد کتابی آموزشی، خواه درباره‌ی ریاضی و اعداد و خواه درباره‌ی نجوم و سیارات، بنویسد، ابتدا یک داستان جور می‌کند و بعد مطالب آموزشی خود را در قالب آن داستان به مخاطب قالب می‌کند.
اما در این رودخانه‌ی کتاب‌های ظاهراً داستان، واقعاً آموزشی(!) مجموعه‌ی علم و ماجراهای علمی، که از سوی انتشارات ققنوس روانه‌‌ی بازار شده است، کاملاً برخلاف جهت شنا می‌کند و به نظر می‌رسد، درست مثل ماهی قزل‌آلا، در نهایت هم به سرمنزل مقصود خود خواهد رسید. این مجموعه‌ کتاب‌ها، همان‌طور که از عنوان‌شان نیز پیداست، به هیچ عنوان قصد پنهان‌کاری و جاسازی مطالب آموزشی را در قالب داستان یا شعر ندارند. این کتاب‌ها، که اتفاقاً کتاب‌های کلفت و پرصفحه‌ای هم هستند، از همان طراحی روی جلد اعلام می‌کنند که کتاب‌هایی آموزشی هستند؛ ولی این بدان معنا نیست که این کتاب‌ها جذاب نیستند یا نمی‌توانند لحظات منحصربه‌فرد و پر از لذتی به خواننده‌ی خود ببخشند.
دقیقاً برعکس، در این کتاب‌ها، تلاش شده، هر جا که موضوع مورد بحث اقتضا می‌کند، با طراحی سرگرمی، بازی و آزمایش علمی، خواننده‌ی کتاب با موضوع درگیر شود و به‌نوعی آن را لمس کرده و بتواند برای خود درونی کند.
موضوعات این کتاب‌ها، طیف وسیعی را شامل می‌شود: از ادیسون گرفته تا باستان‌شناسی و برای هر کتاب، 20 تا 30 فعالیت و سرگرمی جذاب طراحی شده است، که می‌تواند ساعت‌ها خواننده را به خود مشغول کند. زبان کتاب ساده و طراحی و قطع آن نیز دقیقاً متناسب با نیاز خواننده و حجم موضوع است.
این مجموعه از آن مجموعه‌هایی است که می‌توان امید داشت نوجوانان امروز، در سال‌های جوانی و بزرگسالی خود، آن را با شکلی از نوستالژی و افسوس به یاد بیاورند و خاطرات خود را از هر یک از مجلدات آن با دیگر هم‌سن ‌و سالان‌شان شریک شوند. کاش پدر و مادران امروز، که ما و شما باشیم، کودکان و نوجوانان خود را از این لذت نسلی محروم نسازیم.

مجموعه‌ی علم و ماجراهای علمی
نویسنده: گروه نویسندگان
ناشر: ققنوس

· 22 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *