نوجوانی در ۵ هزار سال پیش

نارمر، شخصیت اصلی داستان، نوجوان است. شاید هم‌سن شما باشد یا یکی دو سال با شما اختلاف سن داشته باشد، اما در 5000 سال پیش از امروز، مدت‌ها قبل از ساخت اهرام مصر و ابداع خط تصویری، زندگی می‌کند. نارمرِ خوش‌قیافه و باهوش، درحالی‌که برادرش از او بزرگ‌تر است، جانشین پدرش است.
آن شب سرد بود، خالی بود، هجوم سیاهی او را از آرزوهایش برای سرزمینی که فکر می‌کرد بزرگ‌ترین شهر کنار رود نیل و مرکز تمامی دنیاست بازمی‌داشت، درد همه‌ی وجودش را فراگرفت؛ همین درد کافی بود تا هشیار شود و از وادی هیچ، وادی سرد، وادی خواب ابدی بیرون بیاید.
نارمر زنده می‌ماند اما وادار می‌شود از امیری سرزمینی که عاشقش است بگذرد. او، با گروهی تاجر، شهر و دیار خود را ترک می‌گوید و به سرزمین دوردست سومر، میان دو رود فرات و دجله (در عراق امروزی)، می‌رود. ماه‌های بسیاری خواب سرزمینش را میبیند و انتظار دارد وقتی بیدار می‌شود در آنجا باشد. آیا نارمر می‌تواند سرزمین رویاهایش را فراموش کند؟
فضای داستان دوره‌ای از زندگی انسان در پیش از تاریخ، و شاید از بزرگترین دوره‌هایی است که تاکنون بشر شناخته است. در این فضا نوجوانی تصویر می‌شود که آرزوهایی دارد، اما تباهی را تجربه می‌کند، خالی می‌شود اما عشق را پیدا می‌کند، آن‌گاه سرزمین خود را نجات می‌دهد و دوره‌ای تاریخی را رقم می‌زند.
این کتاب برای گروه سنی 12 ـ 16 مناسب است. آنان در عین آشنایی با چگونگی سرآغاز شکل‌گیری تمدن مصر، با همانندی با نارمر، شکست، تباهی، اندوه، پوچی، و عشق را تجربه می‌کنند. آنان، همراه با نارمر، طعم تلخ شکست را مزه‌مزه می‌کنند و تلاش می‌نمایند موانع را از سر راه خود بردارند. کتاب «کودکان با نیازهای ویژه» را نیز به مبارزه با ناتوانی‌های‌شان تشویق می‌کند.
جکی فرنچ، نویسنده‌ی این کتاب، در سال 2008، نامزد جایزه‌ی آندرسن از طرف کشور استرالیا بوده است.

فرعون؛ پسری که بر رود نیل غلبه کرد (برنده‌ی جایزه‌ی کتاب شورای کتاب کودک استرالیا و برنده‌ی جایزه‌ی ACT )
نویسنده: جکی فرنچ
مترجم: شهلا انتظاریان
ناشر: پیدایش
420 صفحه
8500 تومان

· 26 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *