هنرمندان در جهان خود

بیایید با هنرمندان از کودکی تا پایان زندگی‌شان همراه شویم. پل گوگن و مارک شاگال دو جلد از مجموعه‌ی کتاب‌های هنرمندان در جهان خود است. در این آثار، با نگاهی تحلیلی، به شرایط تاریخی‌ای پرداخته شده است که هنرمند در آن به دنیا آمده و رشد کرده و دنیای درونی هنرمند در کودکی، جوانی، و بزرگ‌سالی تصویر شده است. اگر می‌خواهید بدانید که آیا کسی می‌تواند با خواست خود هنرمند شود این کتاب‌ها را بخوانید. گوگن با نداری و فقر دست‌وپنجه نرم کرد، اما تصمیمش برای هنرمند شدن در جایگاه نخست قرار داشت. شاگال تا پیش از نوزده سالگی، وقتی یکی از هم‌شاگردی‌هایش را در حال نقاشی دید، هرگز یک نقاشی ندیده و حتی خودش هم طراحی نکرده بود. این اتفاق برای شاگال به مانند کشفی بود. او شروع به نقاشی کرد و مصمم شد که هنرمند شود.
در این آثار نه تنها با سبک هنرمند، بلکه با چگونگی دستیابی او به سبک ویژه‌ی خودش نیز آشنا می‌شویم. گوگن، در جست‌و‌جوی سبک، به دنبال منبع الهامی بود. او به دنبال بهشت گمشده‌ی کودکی‌اش بود. گوگن با تخیلش نقاشی می‌کرد. او از چیزهایی که دیده بود الهام می‌گرفت و در طراحی‌هایش این تاثیرات را ثبت می‌کرد؛ سپس از خاطرات و طراحی‌هایش برای خلق نقاشی‌هایی خیالی استفاده می‌نمود. گوگن یکی از پیشگامان بزرگ هنر مدرن است.
در آثار شاگال سادگی کودکانه و حیرت در برابر جهان دیده می‌شود. آثار او آمیزه‌ای بی‌مانند از تخیل، فرهنگ عامه، اسطوره، و خاطره است. شاید بتوان گفت که شاگال «شاعری با بال‌های یک نقاش» است. او خارج از جنبش‌های بزرگ هنری قرن بیستم باقی ماند و همواره سبک خاص خود را حفظ کرد.
این کتاب‌ها برای گروه سنی 12 سال به بالا مناسب است. مخاطب، با خواندن آنها، در عین آشنایی با زندگی هنرمند، با سبک عمومی دوران هر هنرمند و دلایل به وجود آمدن او آشنا می‌شود. تصاویر کتاب‌ها آثار این هنرمندانند که با کیفیت خوب چاپ شده‌اند و می‌توانند گنجینه‌ی ارزشمندی در کتاب‌خانه‌ی شخصی شما باشند که سالیان دراز از تورق آنها لذت ببرید. زندگی این هنرمندان الهام‌بخش نسل‌های بسیاری از هنرمندان شده است تا آزادانه و شجاعانه کار کنند. شاید منبع تغییری، هر چند کوچک، در زندگی ما هم باشد.

پل گوگن
نویسنده: رابرت آندرسن
مترجم: آرزو احمی
ناشر: نشر نظر
48 صفحه
6800 تومان

مارک شاگال
نویسنده: جود ولتن
مترجم: فاطمه کاوندی
ناشر: نشر نظر
48 صفحه
6800 تومان

· 26 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *