چراغی روشن در دنیای تاریک تاریک

وقتی جنگ و خشونت زندگی و زیبایی‌هایش را به ویرانی می‌کشاند، وقتی صدای جت‌های جنگنده و عربده‌ی سربازها و دیدن آواره‌های جنگی و مخروبه‌ها زندگی را مختل می‌کند و آرامش را از انسان می‌گیرد، تلاش برای دوستی، آرامش و زنده ‌کردن زیبایی‌ها مثل گوهری ناب و کمیاب می‌درخشد. دیوید آلموند در تابستان زاغچه چنین نگاهی دارد و شخصیت‌های این رمان در چنین مسیری تلاش می‌کنند. در میان پرواز جت‌های جنگنده و حضور سربازهای عربده‌کش، بچه‌ها، به‌دنبال تجربه‌های تازه، به طبیعت‌گردی می‌پردازند و زاغچه‌ای آن‌ها را به ‌سوی کودکی در خرابه‌های یک خانه‌ی قدیمی راهنمایی می‌کند. لیام و دوستش، دختر کوچولوی سرِراهی را به خانه می‌آورند و پدر و مادرش او را مثل عضوی از خانواده در کنار خود می‌پذیرند. خانواده‌ی فیلیپ و فیلومنا، که بچه‌های آواره را دور خود جمع کرده‌اند، نماد دیگری از انسانیت و مهربانی هستند. در این رمان با انسان‌هایی روبه‌رو می‌شویم که اسیر فضای بی‌رحمانه و خشونت‌آمیز بیرون نمی‌شوند، عاشقانه تلاش می‌کنند کنج کوچک خودشان را روشن نمایند و در جامعه‌ای تاریک نورافشانی کنند.
تابستان زاغچه کتابی است چند صدایی، درباره‌ی بچه‌های سرِراهی، یتیم‌های فراری، متقاضیان پناهندگی و آواره‌های جنگی، که به خواننده امکان می‌دهد از زاویه‌های متفاوت به پیرامون خود نگاه کند.
همه‌ی روایت‌های کتاب به خواننده کمک می‌کند دنیای امروز را بهتر بشناسد: روایت لطیف و هنری مادر لیام، به‌عنوان نقاش و عکاس، روایت پدر او، به‌عنوان نویسنده، روایت نتراس، نوجوان خشن و بزن‌بهادر، در قالب فیلمی از گردن ‌زدن و دار زدن و سنگسار کردن و سرانجام روایت تلخ و تکان‌دهنده‌ی الیور، نوجوان لیبریایی سیاه‌پوستی که در نه سالگی‌اش سرباز بودن، سنگدل‌ بودن و کشتن را تجربه کرده است. روایت الیور قصه‌ی نوجوانان زیادی است که جنگ و خشونت کودکی و معصومیت‌شان را دزدیده و در نهادشان کینه و دشمنی نشانده است.
نویسنده سرانجام موفق می‌شود، مثل یک کاشف طلا، امید و زیبایی را از دل زشتی و ناامیدی و حقیقت را از دل دروغ بیرون بکشد و این چیزی است که دنیای امروز به آن نیاز دارد.

تابستان زاغچه
نویسنده: دیوید آلموند
ترجمه‌: شهلا انتظاریان
ناشر: نشر قطره
258 صفحه
6500 تومان
برنده‌ی جایزه‌ی آندرسن 2010

· 22 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *