کتاب‌های مشترک کودکان و بزرگسالان

آهای شنگول!
آهای منگول!
دیگر لازم نیست نگران آمدن گرگ باشید؛
از توی این آیفون تصویری،
می‌توانید مادرتان را از گرگ تشخیص بدهید.

***

راه خانه‌اش را گم کرده است؛
مورچه‌ی شکمویی که
توی دفتر مشقم
روی کلمه‌ی «شکلات» می‌چرخد.

فریاد شیری شاعر و مترجم شعر است و احتمالاً، مثل بسیاری از نویسندگان و شاعران جهان که پس از به دنیا آمدن کودکان‌شان به ادبیات کودک گرایش پیدا می‌کنند، به این خاطر به نوشتن برای کودکان روی آورده است.
خدا دلش برای کی تنگ می‌شه؟ در مجموعه‌ای منتشر شده است که خود او و ناشر آن را ادبیات دیگر نامیده‌اند؛ ادبیاتی که، به تعریف آن‌ها، در آن ساختار کلاسیک رعایت نشده و در مرز شعر و داستان است.
این مجموعه، اگرچه به شعر نزدیک‌تر است و می‌توان آن را شعر کودک نامید، اما از آن دسته کتاب‌هایی است که هم برای بزرگسالان مناسبند و هم برای کودکان. آن‌چه بخش زیادی از شعرهای این کتاب را از دیگر آثار متمایز می‌کند، نزدیک‌ شدن شاعر به نگاه کودکانه است. نگاه کودکانه صرفاً برای کودکان نیست؛ نوعی نگاه است که با آن می‌توان به تماشای جهان نشست و جهان را از چشم کودکان دید. اتفاقاً این نوع کارها همان‌قدر که به کودکان لذت می‌دهند، به بزرگسالان قدرت همدلی و همراهی با کودکان را می‌دهند و چه‌بسا تماشا با این نگاه آنان را در ارزیابی خودشان تواناتر کند.
در این مجموعه 40 شعر کوتاه برای کودکان نوشته شده است. شعرهایی، با موضوع‌های متنوع که در یک نقطه مشترکند: برخورداری از نگاه کودکانه. گاهی این شعرها رنگ‌ و بوی طنز به خود گرفته‌اند، گاهی غمگین‌اند، گاهی می‌خواهند چیزی یاد بدهند و گاهی فقط می‌خواهند لذت بدهند. گاهی هم نگاه کودکانه جای خود را به نگاه بزرگسالانه به کودکان داده است.
با این حال، این کتاب را می‌توانید با کودکان دبستانی بخوانید و با هم از آن لذت ببرید. کتاب‌های دیگر این مجموعه، که توسط همین نویسنده نوشته شده است، یعنی داستان نقطه‌ی سر راهی… و آلبوم یادگاری هم می‌توانند در فهرست لاک‌پشت پرنده قرار بگیرند و قابل توصیه هستند.

خدا دلش برای کی تنگ می‌شه؟
نویسنده: فریاد شیری
تصویرگر: مهسا طوسی
ناشر:‌ انتشارات پیدایش
44 صفحه
4000 تومان

· 22 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *