کوهنوردی بدون خستگی

یواش برو، یواش بیا از مجموعه کتاب‌های مرغک است، که انتشارات کانون پرورش فکری آن را منتشر می‌کند. این مجموعه کتاب‌هایی را در بر می‌گیرد که جنس یا شکل و برش خاصی دارند و شبیه کتاب‌های معمول نیستند. از این مجموعه تاکنون تعدادی کتاب منتشر شده است.
انتشار این نوع کتاب‌ها در ایران آسان نیست؛ علت اصلی آن در صحافی و کتاب‌سازی است، اما کمبود امکانات فنی باعث شده است که از نظر ایده، متن و تصویر نیز در این زمینه تجربه‌ی زیادی نداشته باشیم. زهره پریرخ از کسانی است که در این زمینه تجربه‌هایی دارد. این کتاب داستان یک بزغاله و پدر و مادرش، بزی‌با و بزی‌ما، است که قرار است بروند کوه. آن‌ها راه می‌افتند و در هر صفحه به جایی می‌رسند؛ جاهایی مثل رودخانه، غار، آبگیر و… که در راه کوه و یا در کوه می‌توان به آن‌ها رسید. هر صفحه‌ی کتاب به یک اندازه است و هرچه جلوتر می‌رویم صفحه‌های کتاب نیز بزرگ‌تر می‌شوند تا در میانه‌ی کتاب به قله‌ی پربرف کوه برسند و از آن طرف کوه سرازیر شوند و دوباره صفحه‌ به ‌صفحه پایین بیایند.
بچه‌ها با این کتاب کوهنوردی می‌کنند و ضمن کوهنوردی، هم با فضاهای تازه آشنا می‌شوند و هم روایتی شیرین و جذاب می‌شنوند.
نکته‌ی اصلی کتاب این است که پس از بازگشتن از این کوهنوردی بزغاله نمی‌داند که کوه رفته است. همین نکته‌ی کوچک کودک خواننده را در داستان شریک می‌کند و واکنش او را برمی‌انگیزد.
کاغذ کتاب از مقوای مناسب تهیه شده و در آغاز کتاب توضیحی درباره‌ی چگونگی خواندن آن داده شده است که برای بزرگ‌ترهایی که می‌خواهند کتاب را برای بچه‌های‌شان بخوانند مفید است.
این کتاب برای بچه‌های پیش‌دبستانی مناسب و جذاب است؛ هر چند که بچه‌های اول دبستان هم از آن لذت خواهند برد.

یواش برو، یواش بیا
نویسنده: زهره پریرخ
تصویرگر: سحر حقگو
ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
26 صفحه
4000 تومان

· 22 بهمن، 1393

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *