بیانِ تازه‌ای از تنهایی‌های درونیِ نوجوانی

شگفت‌زده را برایان سلزنیک نوشته و رضی هیرمندی ترجمه کرده است. قبل‌تر از این دو اسم کتاب دیگری را هم در فهرست لاک‌پشت پرنده معرفی کرده بودیم، اختراع هوگو کابره. در شگفت‌زده نیز شاهدِ تجربه‌ی تازه و جذابی هستیم که ناشی از شهامت و خلاقیت آقای سلزیک است. آخر او برای روایتِ داستانی که در ذهن داشته از رویکردی ابتکاری استفاده کرده و بخشی از ماجرای قهرمان‌هایش را در قالب تصویر و بخشی دیگر را در قالب متن تعریف می‌کند. مترجمِ کتاب این شیوه را «سینما رمان» نام‌گذاری کرده است؛ شاید برای این‌که وقتی خواننده کتاب را دست می‌گیرد انگار در حالِ تماشای یک فیلم سینمایی است.
در «شگفت‌زده» با پسری نوجوان آشنا می‌شویم، به نام بن، که یک از گوش ناشنواست و مادرش را به تازگی از دست داده و بعد از این همه وقت باخبر شده که پدری هم دارد. رمان با این آگاهی شروع می‌شود و با جست‌وجوی بن به دنبالِ پدرش ادامه پیدا می‌کند. نه، اشتباه نکنید. درست است که این موضوع کمی تکراری به نظر می‌رسد، ولی نویسنده به خوبی توانسته فضایی جذاب، دوست‌داشتنی و معمایی خلق کند و ذوق و شوقِ خواننده را برای پیگیری ماجرا، تا آخرین صفحه‌ی کتاب، حفظ کند. هم‌زمان با داستانِ این پسر، نویسنده روایت دیگری را نیز طرح‌ریزی کرده که از ماجرای دختری می‌گوید که به دنبال مادرش می‌گردد. این دختر هم کاملاً ناشنواست. توصیفِ رابطه‌ی مادر و پسر با مادر و دختر باعث شده تا شگفت‌زده رُمانی عاطفی و درونی هم باشد.
نکته‌ی دیگر این که، بخشی از رُمان به موضوع هویت‌یابی نوجوانان می‌پردازد و به خوبی گم‌گشتگی‌ها و تنهایی‌های درونی را در این گروه سنی نشان می‌دهد؛ به‌خصوص این‌که دو قهرمانِ اصلی در این «سینما رمان» از دنیای ناشنوایان انتخاب شده‌اند و نویسنده به خوبی درباره‌ی زبان و محدودیت‌های این گروه ویژه از نوجوانان سخن گفته است.
شگفت‌زده پیشنهاد خوبی است برای دو گروه از نوجوانانِ یازده تا چهارده ساله: یکی، گروهی که به کتاب علاقه دارند؛ دومی، گروهی که به کتاب علاقه‌ای ندارند. بله، هر دو گروه هم از فضای نو و داستانِ معماییِ برایان سلزیک لذت خواهند برد.

پنج لاک‌پشت
ادبیات
گروه سنی: نوجوان
کاربرد: لذت و سرگرمی، کمک به هویّت‌یابی نوجوانان، ایجاد حساسیت نسبت به ناشنوایان و هم‌چنین توجه به خانواده

شگفت‌زده
نویسنده: برایان سلزنیک
تصویرگر: برایان سلزنیک
مترجم: رضی هیرمندی
ویراستار: آتوسا صالحی
ناشر: افق
696 صفحه
14000 تومان

· 5 تیر، 1394

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *