شجاعت و پرخوری در ساحل

از‌‌ همان صفحه‌ی اول کتاب، در دل ماجراییم. صفحه‌ی اول کتاب برگ اول دفتر خاطرات تیم است. تیم می‌خواهد همراه پدر و مادر و دوستش بیسکوتیز به شهر ساحلی لن پیس تیل برود.
تیم، پسربچه‌ی لاغر داستان، به راحتی احساساتش را بیان می‌کند: اینکه از خرید خوشش می‌آید و گاهی برای پدرش نگران می‌شود. او از فکرهای بکر پدرش چندان دلخوشی ندارد، اما این بار ماجرا برایش جالب است، زیرا قرار است دوستش همراهشان بیاید.
نویسنده از زبان تیم جزییات زیادی را تشریح کرده است و این شاید برای خواننده‌ی بزرگسال نیز جالب باشد. اما کمی که از فصل اول می‌گذرد، درمی‌یابیم که هر فصل با برگه‌های خاطرات این دو پسربچه آغاز می‌شود که در واقع پیش‌درآمد اتفاقی است که بعد‌تر می‌افتد.
همراهی دو پسربچه، با تفاوت‌های زیاد، یکی از عوامل جذابیت کتاب است؛ مثلاً یکی مدام دهانش پر است و چیزی می‌خورد، دیگری بدغذاست. این تنها تفاوت‌های دو پسر در یک «تعطیلات تابستانی» چند روزه نیست. نگاهی که تیم و دوستش به ماجرا‌ها دارند متفاوت است: از قهر و آشتی پدر و مادر دختری که در‌‌ همان ساحل با او آشنا می‌شوند تا ماجرای ترس و غلبه بر یک دشمن بی‌رحم ـ پسری بزرگ‌جثه و گروهش.
اتفاقات داستان، در عین سادگی، پیچیده به نظر می‌رسند و این ویژگی، در کنار تفاوت‌های پررنگ این دو پسر در برخورد با اتفاقات پیرامون، از عوامل جذابیت داستان است.
برای هر اتفاق می‌توان راه حل‌های گوناگونی پیدا کرد و در عین حال فراموش نکرد یک راه برای همه ممکن است به نتیجه نرسد. اوج این مسئله در ارتباط با شخصیتی به نام کلی و مشکلی که از نظر جسمی در برابر یک دسته سرکش پیش می‌آید، خود را نشان می‌دهد.
کودک می‌تواند انتخاب کند کدام شخصیت را دوست داشته باشد و دفتر خاطرات کدام را دنبال کند، چرا که یک دفتر فقط درباره غذا است و دفتر دیگر درباره‌ی آدم‌ها.
این کتاب برای بچه‌های چهارم و پنجم دبستان و دانش‌آموزان اول راهنمایی مناسب است، اما فونت‌های انتخاب‌شده برای متن کتاب آن قدر ریز هستند که خواندن آن را برای مخاطبانش دشوار می‌کند.


تعطیلات تابستانی
نویسنده: ژاکلین ویلسون
تصویرگران: نیک شارت، سو هیپ
مترجم: پروین جلوه‌نژاد
ناشر: انتشارات علمی و فرهنگی
۱۰۴ صفحه
۲۵۰۰ تومان

· 5 تیر، 1394

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *