مثل یک تلنگر…

چه‌قدر طول می‌کشد تا تأثیر تلنگری که به شما زده می‌شود کاملاً از خاطرتان برود؟ به نظرم پاسخ این پرسش بستگی به این دارد که کجای شما تلنگر خورده باشد، در چه وضعیت ذهنی و روحی‌ای این تلنگر را خورده باشید، و بالاخره چه‌قدر این تلنگر توانسته باشد شما را تکان بدهد.
اما بچه‌ها ـ منظورم کودکانی است که در نخستین دهه‌ی زندگی خود به سر می‌برند ـ ممکن است تلنگرهایی را تجربه کنند که تأثیرشان تا مدت‌ها، حتی شاید تا آخر عمر، باقی بماند. کتاب قصه‌های قورت‌دادنی در واقع مجموعه‌ای از قصه‌های بسیار بسیار کوتاه است که می‌خواهد چنین تلنگرهایی به ذهن و روح بچه‌ها بزند. این کتاب مجموعه حکایاتی است با مضامین شبه فلسفی، که گاه تنه به حکایت‌های سنتی خودمان می‌زنند و در حقیقت می‌خواهد نخستین رویارویی کودکان را با مفاهیم اصلی سبک زندگی ترتیب دهد.
در این کتاب مضامینی مثل نوع‌دوستی، غرور، خودخواهی، مرگ، زندگی نیک و اخلاق، در قالب قصه‌های کوتاهِ حداکثر چهار صفحه‌ای، با پایان‌بندی‌ای معناگرا و نامنتظر، به کودکان ما عرضه می‌شوند و سپس آن‌ها را با تلنگری رها می‌کنند، به این امید که این تلنگر شروعی باشد برای ترتیب دادن و تنظیم زندگی‌ای خردمندانه و عقل‌مدار. در این میان اما نقش تخیل، مهارت نویسنده در ساده‌نویسی و توفیق مترجم در برگرداندن کتاب به زبانی سرراست و خواندنی را نباید فراموش کرد.
به گمان من، خواندن این کتاب می‌تواند برای کودکان ما تجربه‌ای آرام‌بخش و به یادماندنی باشد. البته نه آن‌قدر به یادماندنی که این کتاب را به محبوب‌ترین کتاب دوران کودکی یک فرد تبدیل کند، بلکه به یادماندنی، درست مثل یک تلنگر، که ممکن است زود فراموش شود، اما در پس خودآگاهی ما تأثیری بسیار بیش‌تر خواهد داشت.

پنج لاک‌پشت
ادبیات
گروه سنی: کودکان اواخر دوره‌ی کودکی
کاربرد: توجه به ارزش‌هایی مانند نوع‌دوستی و اخلاق و پرهیز دادن از غرور، خودخواهی و…

داستان‌های قورت‌دادنی
نویسنده: اسکار مندل
مترجم: ا‌بوذر کرمی
ناشر: آفرینگان
155 صفحه
2800 تومان

· 5 تیر، 1394

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *