همزیستی مسالمت‌آمیز جادوگران و بقیه

«روی زمین، همه حق دارند بنالند. مردها، زن‌ها، جوان‌ها، پیرها، حتی حیوان‌ها هم می‌نالند. از زیادی عشق، از بی‌عشقی، از خانواده، از تنهایی، از کار، از دل‌تنگی، از گذر زمان، از وضع آب و هوا… و این‌گونه دنیا نق می‌زند.»
این‌ها گفته‌های اورسول، مادرِ ورت است؛ مادری که جادوگر است، ولی نه کلاه نوک تیز سرش می‌گذارد، نه در قلعه زندگی می‌کند، نه خال گوشتی دارد. تنها مشکلش هم این است که دخترش، با وجود استعداد فراوان، چندان روی خوشی به حرفه‌ی او ـ جادوگری ـ نشان نمی‌دهد.
ورت؛ دختری که دوست نداشت جادوگر شود داستان خانواده‌ای عجیب و غریب است که در آن جادوگری از مادران به دختران به ارث می‌رسد و مردان محرم رمز و رازهای‌شان نیستند؛ هر چند از مردها چهره‌ی بدی هم ارائه نمی‌دهد. ورت دختری است که باید میراث‌دار جادوگری باشد، ولی دوست ندارد. تا دل‌تان بخواهد استعداد دارد، شیرین‌کاری می‌کند، کارهای عجیب و غریب می‌کند، ولی تمام زورش را می‌زند که مثل بچه‌های عادی دیگر باشد و به همین خاطر بهترین دوستش پُم است؛ بهترین اتفاق زندگی‌اش. پم مادری بداخلاق دارد که با زمین و زمان دعوا دارد، همه را از در خانه می‌راند و اجازه نمی‌دهد پم با کسی ارتباط داشته باشد؛ ولی همین زن نچسب و غرغرو، به لطف جادوی اورسول، مردم‌دوست و مهربان می‌شود؛ آن‌قدر که خودش هم از رفتار خودش تعجب می‌کند.
در کتاب ورت؛ دختری که دوست نداشت جادوگر شود ماجراها را از نگاه اورسول، آناستابُت (مادربزرگ ورت) و سوفی می‌خوانیم تا در کتاب بعدی ـ پُم؛ بهترین اتفاق زندگی ـ با دیگر شخصیت‌های داستان آشنا شویم. این دو کتاب ماجراهای این خانواده‌ی عجیب و دوستان و همسایگان‌شان را، به شیوه‌ای جذاب و خواندنی، به تصویر می‌کشند.

شش لاک‌پشت
ادبیات
گروه سنی: نوجوان و برخی از کودکان کتابخوان
کاربرد: لذت و سرگرمی، اصلاح رابطه با بزرگ‌سالان و هم‌سالان

ورت؛ دختری که دوست نداشت جادوگر شود
نویسنده: ماری دپلوشن
مترجم: الهه هاشمی
ناشر: آفرینگان
160 صفحه
3800 تومان

پم؛ بهترین اتفاق زندگی
نویسنده: ماری دپلوشن
مترجم: الهه هاشمی
ناشر: آفرینگان
160 صفحه
3800 تومان

· 5 تیر، 1394

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *