از سازمان قوری‌های متحد تا هستی‌شناسی

در زندگی، پرسش‌های مشابه بسیاری هست که جواب‌های مشابه ندارند: این‌که من که هستم و از کجا آمده‌ام؟ جهان چیست و کجاست؟ اخلاق چیست و خوب و بد به چه می‌گویند؟ و هزاران پرسش نخستین دیگر. این پرسش‌ها آدمی را در طول تاریخ بر آن داشته‌اند تا پاسخ‌های بی‌پایان خود را داشته باشند. در واقع می‌شود گفت که برای این پرسش‌ها پاسخ دقیق و یکسانی وجود ندارد و هر انسان باید پاسخ خودش را خلق کند.
مجموعه‌ی پرسش‌های نخستین، پاسخ‌های بی‌پایان به دنبال این هدف است؛ نه می‌خواهد به روش کتاب‌های تاریخ فلسفه به سرگذشت فیلسوفان و افکار و اندیشه‌های‌شان بپردازد و نه قصد تحلیل مسائل و ارائه‌ی پاسخ دارد. به گمان نویسندگان این مجموعه، «فلسفه آموختنی نیست که کسی بخواهد آن را بیاموزد.» هدف‌شان هم این بوده که در صفحات این کتاب‌ها، «جهان از پشت عینک فلسفه دیده شود و اگر بنا باشد شما چیزی بیاموزید، آن جز پرسیدن‌های فلسفی و چگونه پرسیدن فلسفی نباشد.»
تاکنون هشت جلد از مجموعه‌ی پرسش‌های نخستین، پاسخ‌های بی‌پایان، منتشر شده و شامل کتاب‌هایی ‌است چون: چه رفتاری خواهم داشت وقتی تیراندازی شروع شود؟، با موضوع «هستی‌شناسی»، با برده‌ها می‌رقصد، با موضوع «اخلاق»، نوشته‌ی نادر شهریوری (صدقی)؛ چه کسی بود صدا زد اصغر؟، با موضوع «شناخت»، نوشته‌ی مازیار سمیعی.

چهار لاک‌پشت
دین و علوم انسانی
گروه سنی: نوجوان
کاربرد: تقویت تفکر و اندیشه‌ورزی

مجموعه‌ی پرسش‌های نخستین، پاسخ‌های بی‌پایان
گروه نویسندگان
تصویرگر: مهدی کریم‌زاده
ناشر: افق

+نویسندگان پنج کتاب از این مجموعه عضو گروه داوری لاک‌پشت پرنده بوده‌اند. به همین دلیل این جلدها داوری نشده‌اند.

· 8 مرداد، 1394

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *