ترکیب قصه، ریتم و شادی

در بین آثار ادبیات داستانی ایران، تعداد داستان‌های کوتاهی که بتوان برای خردسالان خواند محدود است و این مجموعه یکی از آن‌هاست.
افسانه شعبان‌نژاد، با توانایی‌اش در سرودن شعرهای خوب خردسالان، در نوشتن این مجموعه به تلفیقی از داستان و ریتم دست زده است؛ تلفیقی که می‌تواند کودک را سرگرم کند و در عین حال، او را با محیط اطراف، دوستی، و همکاری گروهی آشنا کند. هر کدام از کتاب‌های قصه‌های کوچولوی من صبح زود، با تابیدن خورشید، آغاز می‌شوند، با اتفاق‌ها ادامه پیدا می‌کنند، و شب نیز پایان کتاب است.
در کتاب قارقار چهار کلاغ و ارتباط‌شان با هم ماجراها را می‌سازد. گاهی آنان با یک فکر و ایده‌ی تازه از خواب می‌پرند؛ مثل اتفاقی که در داستان مزرعه‌ی پرنده می‌افتد. گاهی هم تنها با افسوس و یا یک چیز جدید در دنیا آشنا می‌شوند؛ مانند داستان‌های پارک و برف. ویژگی‌های کلاغی آن‌ها نیز مد نظر نویسنده بوده است، به گونه‌ای که آنان حتی کارهایی هم چون برداشتن بدون اجازه صابون یا… انجام می‌دهند.
در کتاب دیگر، قوقوقدقدا، مجموعه‌ای از حیوانات در کنار هم قرار دارند. یکی از ویژگی‌های مثبت کتاب، علاوه بر داشتن ریتم نامحسوس، تنوع حیواناتی است که در داستان‌ها ماجرا را به وجود می‌آورند: از آفتاب‌پرست تا مورچه‌خوار و دارکوب و جوجه‌تیغی. هر بار هم قرار نیست همه چیز طبق روال مرسوم پیش برود؛ تناقض‌های داستانی کتاب را جذاب‌تر کرده است.
قلپ قلپ شاید ماجرای انسان‌ها است، اما، برای تنوع، نویسنده ماجراها را به دنیای غول‌ها برده است و به همین دلیل هم، حتی ماجرای ساده‌ای مانند پنچر شدن ماشین، می‌تواند کودک مخاطب را به هیجان آورد.
این مجموعه داستان‌های کوتاه هم خردسالان را سرگرم می‌کند و هم برای کودکانی که تازه خواندن را یاد گرفته‌اند می‌تواند جالب باشد.

سه لاک‌پشت
زیر پنج سال
گروه سنی: خردسال
کاربرد: لذت و سرگرمی، زبان آموزی، آَشنایی با کار گروهی و مشارکت در برنامه های جمعی

مجموعه‌ی قصه‌های کوچولوی من (قارقار، قلب قلب، قوقوقدقدا)
نویسنده: افسانه شعبان نژاد
تصویرگر کتاب قارقار: بدری دشت‌پور
تصویرگر کتاب قلب قلب: تهمینه حدادی
تصویرگر کتاب قوقوقدقدا: فائزه تقی‌زاده
ناشر: امیرکبیر (کتاب‌های شکوفه)
36 صفحه
2250 تومان

· 12 مرداد، 1394

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *