روزی روزگاری هنر

تاکنون پنج جلد از مجموعه‌ی فرهنگ و تمدن ایرانی منتشر شده که شامل این کتاب‌هاست: سرگذشت نمایش در ایران، نوشته‌ی رضا آشفته، سرگذشت موسیقی در ایران، نوشته‌ی عزت‌الله الوندی، سرگذشت نقاشی در ایران، نوشته‌ی پرویز براتی.
مجموعه‌هایی از این دست را، برای کودکان و نوجوانان، معمولاً به دو روش می‌نویسند: یا عده‌ای متخصصِ همان رشته دور هم جمع می‌شوند و مجموعه‌ای «دقیق و علمی» فراهم می‌آورند و یا گروهی از نویسندگان آشنا به ادبیات کودک و نوجوان، با گرایش‌های مختلف، دور هم جمع می‌شوند و مجموعه‌ای «جذاب و خواندنی» برای مخاطب می‌نویسند. مجموعه‌ی فرهنگ و تمدن ایرانی با یک تیر هر دو نشان را زده است؛ اطلاعاتی که در این کتاب‌ها ارائه می‌شود هم دقیق و علمی است و هم جذاب و خواندنی.
اگرچه این مجموعه، در نوع خود، از نخستین گام‌ها در جهت نوشتن تاریخ هنر ایران برای بچه‌ها محسوب می‌شود و قاعدتاً باید ضعف‌هایی داشته باشد، ولی خوشبختانه این گام بسیار محکم برداشته شده است تا گام‌های بعدی پشتوانه‌ی خوبی داشته باشند.
سرگذشت نقاشی در ایران نوشته‌ی پرویز براتی،  جلد دوم این مجموعه، حکایت رنگ و نقش است؛ کتابی درباره‌ی نقاشی، از نخستین نقش‌های یافته شده در غارها تا روزگار امروز و تولد و گسترش مکاتب نقاشی ایرانی.
از جلد سوم نغمه‌ی ساز و آواز عاشقان شنیده می‌شود؛ سرگذشت موسیقی در ایران، نوشته‌ی عزت‌الله الوندی، به تاریخ نغمه‌های غم‌انگیز و شادی‌بخشی می‌پردازد که قرن‌ها با ایرانیان همراه بوده و در هر لحظه بیانگر احساسات‌شان بوده است.
جلد چهارم پرده از تاریخ بازی و بازیگری و تئاتر برمی‌دارد؛ سرگذشت نمایش در ایران، نوشته‌ی رضا آشفته، حکایت زنان و مردان عاشقی است که زندگی مردمان کوچه و بازار را در صحنه‌ای کوچک‌تر از صحنه‌ی زندگی بازی می‌کرده‌اند و نمایش ایرانی را تا امروز زنده نگه داشته‌اند.

سه لاک‌پشت
دین و علوم انسانی
گروه سنی: نوجوان
کاربرد: آشنایی با تاریخ فرهنگی ایران

مجموعه‌ی فرهنگ و تمدن ایرانی
گروه نویسندگان
ناشر: افق
+نویسندگان دو کتاب از این مجموعه (سرگذشت شعر و سرگذشت سینما) عضو گروه داوری لاک‌پشت پرنده و سردبیر پژوهشنامه بوده‌اند. به همین دلیل این دو جلد داوری نشده‌اند.

· 8 مرداد، 1394

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *