رِنجر‌ی به نام ویل

علی خاکبازان

«مادر این طفل در زایشگاه مُرده است. پدر مثل قهرمانی جنگیده و کشته شده. لطفاً از او نگهداری کنید. نامش ویل است.
«پدرش مبارز سلحشوری بود و لابد انتظار داشت ویل هم پا جای پای او بگذرد. برای همین، انتخاب شدنش در مدرسه‌ی نظامی اهمیت زیادی داشت؛ هرچه احتمال این انتخاب کم‌تر می‌شد، ویل با ولع بیش‌تری به این رؤیا چنگ می‌زد.» (از متن کتاب)
مورگاراث، فرمانروای کوهستان باران و ظلمت، ارباب پیشین سرزمین گورلان در پادشاهی آرالوئن، نیروهایش را بسیج کرده تا به سرزمین دانکن حمله کند. ویل، که اینک به پانزده سالگی رسیده و برای رنجری پذیرفته شده، هنوز نمی‌داند که رنجرها نگهبانان واقعی سرزمینش هستند و وظیفه دارند تا رسیدن ارتش با دشمن بجنگند و او را از پیشروی بازدارند. نبرد بزرگی در پیش است.
جنگاوران جوان مجموعه‌ای فانتزی است که جان فلانگان آن را، در 10 جلد، برای نوجوانان، نوشته و ادعا می‌کند که بن‌مایه‌های آن را از داستان‌های کوتاه قرون وسطی گرفته است. حوادث این مجموع نیز در اروپای قرون وسطی رخ می‌دهند که سرشار است از جنگ‌های خونین، دشمنی‌های بی‌پایان و وفاداری تا پای جان. جذابیت داستان و ارتباطی که شخصیت‌های آن با خواننده برقرار می‌سازند، در کنار حوادثی که نویسنده با زیباییِ تمام به تصویر می‌کشد و فراز و فرودی که به دل خواننده سرایت می‌کند، او را تا پایان داستان اسیر خود می‌سازد و به اعماق حوادث می‌برد. حادثه از پی حادثه‌ای دیگر و پیچشی از پس پیچی دیگر، لذت خواندن را چند برابر می‌کند؛ به طوری که تا مدت‌ها نمی‌توان آن‌ها را از یاد برد. جنگاوران جوان بی‌شک یکی از جذاب‌ترین مجموعه‌هایی است که لذت مطالعه را به خوانندگان ایرانی می‌چشاند و تا مدت‌ها آن را فراموش نمی‌کنند.
مسعود ملک‌یاری تا کنون دو جلد از این مجموعه را ترجمه کرده است و به زودی جلدهای دیگر این مجموعه نیز به ایرانیان عرضه خواهد شد:
The Ruins of Gorlan
The Burning Bridge
The Icebound Land
The Battle for Skandia
The Sorcerer of the North
The Siege of Macindaw
Erak’s Ransom
The Kings of Clonmel
ویرانه‌های گورلان (از مجموعه‌ی جنگاوران جوان)
نویسنده: جان فلانگان
مترجم: مسعود  ملک‌یاری
ویراستار: احمد پورامینی
ناشر: افق
376 صفحه
9500 تومان

· 12 مرداد، 1394

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *