سلام دوباره بر شهسوار کلاسیک ادبیات جهان

می‌گویند آثار کلاسیک ادبیات جهان تمامی ندارند، یعنی، در طول سال‌ها و دهه‌ها، این آثار معانی و زوایای جدیدی پیدا می‌کنند که باز می‌توان آن‌ها را خواند و بازخوانی کرد. به همین دلیل هم، از این دسته آثار نسخه‌های مختلف و روایت‌های گوناگونی وجود دارد که هر یک از آن‌ها در واقع بخشی از معانی مضمر در این آثار را برجسته می‌سازند.
شاهکار سروانتس، دن کیشوت و نیز این بازنویسی دوست‌داشتنی، روان و خواندنی از این اثر نیز، از این قاعده مستثنی نیستند. جیمز بالدوین تلاش کرده است دن‌کیشوت را، با حذف تطویل‌های نامناسب برای نوجوان و نیز آسان کردن برخی از مضامین و گره‌های پیچیده‌ی داستان، به اثری دوست‌داشتنی و خواندنی برای آن‌ها تبدیل کند. خواندن حتی 20 صفحه از این کتاب 250 صفحه‌ای می‌تواند هر کسی را به این قضاوت برساند که بالدوین در این کار موفق بوده است.
آشنایی نوجوانان ما با آثار بزرگی هم‌چون دن ‌کیشوت اهمیت زیادی دارد. این آثار، و به‌ویژه همین دن ‌کیشوت، از این جهت که هم‌چون زیرساختی فرهنگی برای محصولات دنیای مدرن عمل می‌کنند، می‌توانند مخاطب را، از همان سال‌های شکل‌گیری شخصیتش، با سرچشمه‌های فکر و اندیشه‌ی مدرن آشنا سازند. دن‌ کیشوت نخستین رمان منتشر شده در جهان است و به همین دلیل، همه‌ی آثار ادبی منتشر شده بعد از آن به نوعی وامدار این اثر محسوب می‌شوند. وفور و تکرار بازسازی این اثر، در ژانرها و هنرهای گوناگون، نشان می‌دهد که آن را می‌توان در کنار آثار بزرگی چون کمدی الهی، مجموعه‌ی آثار شکسپیر و امثالهم، یکی از سرچشمه‌های فکر امروز دانست.
علاوه بر همه‌ی این‌ها، خودِ این اثر لطیف، پر از تخیل، سرگرم‌کننده و شیطنت‌آمیز است و روحیه‌ی نوجوانی در آن موج می‌زند. موفقیت بالدوین در انعکاس این ویژگی‌ها، در اثر بازنویسی ‌شده‌اش و نیز ترجمه‌ی روان و خواندنی حشمت کامرانی، می‌تواند ما را مجاب سازد که خوانندگان فارسی زبان ادبیات نوجوان را به تهیه و مطالعه‌ی این اثر تشویق کنیم.

چهار لاک‌پشت
ادبیات
گروه سنی: نوجوان
کاربرد: آشنایی با ادبیات کلاسیک جهان، لذت و سرگرمی

دن‌کیشوت
نویسنده: سروانتس
بازنویسی: جیمز بالدوین
ترجمه: حشمت کامرانی
ناشر: هرمس
288 صفحه
6000 تومان

· 8 مرداد، 1394

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *