شادی با ترانه رها می‌شود

کیتی کروسر، نویسنده و تصویرگر بلژیکی، به دلیل توانایی در بیان احساسات عمیق انسانی، برنده‌ی جایزه بزرگ آسترید لیندگرن شده است.
همه‌ی کودکان، حتی بزرگ‌ترها، آرزو دارند که به دور دنیا سفر کنند. در این میان، یکی از اتفاق‌های خوب، پیدا کردن دوستان و دیدن مکان‌های جدید است. برخی آن‌قدر شجاع هستند که این کار را آغاز می‌کنند، اما عده‌ای برای انجام آن تا سال‌ها نقشه می‌کشند و رؤیا می‌بافند. اما قهرمان داستان، جک، که یک سار است، یک‌باره شروع به سفر می‌کند تا به دریای آبی برسد. اولین جایی که او باید از آن عبور کند تا به دریای پشت تپه‌ها برسد، جنگل است. در راه دوستی هم پیدا می‌کند و این آغاز تمام تجربه‌های متفاوتِ کشف دنیایی جدید است. آن‌ها از روی دریا با هم پرواز می‌کنند تا به خانه‌ی جیم برسند: پیش مرغان دریایی؛ جایی که دیگر خبری از رنگ سیاه نیست، همه‌ی پرها و بال‌ها سفید است، و همه با او متفاوت رفتار می‌کنند. اما او با بقیه مرغان دریایی سفید پر فرق دارد و این تفاوت باعث طردش می‌شود. از طرفی او دوستی دارد که می‌خواهد کنارش بماند و مثل تمام دوستی‌ها، بهایی هم می‌پردازد. کتاب درباره‌ی پذیرفتن این تفاوت‌هاست. هرکدام از این دو پرنده تجربه‌های متفاوتی دارند که آن‌ها را در اختیار دیگری قرار می‌دهند. رفتار و برخورد دو پرنده با مسایل و نگاه‌شان به آن‌ها دیدن موضوعات از زاویه‌ای دیگر است.
شاید یکی از ویژگی‌های این داستان اهمیت دادن به مقوله‌ی کتاب و خواندن است. در حالی‌که یکی از پرنده‌ها از کتاب برای روشن کردن آتش استفاده می‌کند، دیگری خواندن آن را یاد می‌دهد. این داستان فرصت خوبی است برای کودک تا بتواند، بعد از دیدن تفاوت‌ها، راه پذیرفتن و مواجهه با آن را نیز یاد بگیرد. البته راه حل که برای هر کس متفاوت می‌تواند باشد و صبر و شکیبایی اصل اول است.

چهار لاک‌پشت
زیر 5 سال
گروه سنی: خردسال، کودک
کاربرد: لذت و سرگرمی، ترویج کتابخوانی، ترویج مفاهیمی مثل دوستی و پذیرش تفاوت‌ها

دوست من جیم
نویسنده و تصویرگر: کیتی کروسر
مترجم: شهلا افتخاری
ویراستار: معصومه فروغ
ناشر: پیک ادبیات
26 صفحه
3000 تومان

· 12 مرداد، 1394

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *