ماجراهای اِی. جِی؛ پسری که از مدرسه بدش می‌آید

این مجموعه داستان مدرسه‌ای را تعریف می‌کند که در آن همه چیز درهم و برهم است. بچه‌های مدرسه هر کدام برای خودشان شخصیت و خصوصیاتی دارند که با بقیه‌ی بچه‌ها فرق دارد. کل ماجراها را پسری به اسم اِی. جِی تعریف می‌کند، که از مدرسه بدش می‌آید و از آن بیش‌تر، از دختر درس‌خوان و لوسی به اسم آندریا یانگ، که همیشه خودش را برای معلم‌ها شیرین می‌کند. اما انگار در این مدرسه معلم‌ها و مدیرها بیش‌تر با شیطنت‌های اِی. جِی همراه هستند تا با شیرین‌کاری‌های آندریا. امیلی، مایکل، و رایان بچه‌های دیگری هستند که، هر چند با اِی. جِی بیش‌تر همراه می‌شوند، اما باز هم هر کدام‌شان به دلیلی اعصاب اِی. جِی را خرد می‌کنند. در هر قسمت از این کتاب یک اتفاق عجیب و پرماجرا می‌افتد و هر کدام از بچه‌ها، با شخصیت خاص خودشان، در این ماجرا دخالت می‌کنند. بیش‌تر این ماجراها درباره‌ی شخصیت‌های دیگری (معلم جدید، کتابدار، مدیر، نظافتچی و…) هستند که، هر چند در قسمت‌های قبلی کتاب هم اسم‌شان آورده شده، در یک قسمت خاص محور ماجراهای جدید می‌شوند.
هر چند در نگاه اول به نظر می‌رسد که این کتاب‌ها مدرسه و درس خواندن را بد نشان داده‌اند، اما با جلو رفتن داستان، می‌بینیم نویسنده‌ی کتاب، که خودش در رشته‌ی روان‌شناسی تخصص دارد، فقط سخت‌گیری‌های نابه‌جا در مدرسه‌ها را نقد می‌کند و سعی می‌نماید، با ترسیم فضای ذهنی آدم‌های متفاوت، به بچه‌ها کمک کند که خودشان را جای آن‌ها قرار دهند و بتوانند کارهای خود را از زاویه‌ی دید دیگران هم نگاه کنند. گذشته از همه‌ی این‌ها و مهم‌تر از همه‌ی این‌ها، نویسنده سعی می‌کند، با خلق فضایی شاد و پر اتفاق، بچه‌ها را کمی از زندگی واقعی دور کند و آن‌ها را در تخیل، سرخوشی و سرگرمی غرق کند.
این مجموعه را دو ناشر و با مترجمان متفاوت وارد بازار کتاب کرده‌اند و چاپ آن هم‌چنان ادامه دارد؛ تا به حال 17 جلد از این مجموعه منتشر شده است.

چهار لاک‌پشت
ادبیات
گروه سنی: کودک
کاربرد: لذت و سرگرمی، کمک به کودکان برای رابطه با همسالان و معلمان و حل مسائل مدرسه

مجموعه‌ی مدرسه‌ی پرماجرا / مدرسه‌ی عجیب و غریب
نویسنده: دن گاتمن
تصویرگر: جیم پایلوت
مترجم: محمود مزینانی، روژین شاملو، مونا قائمی/ محبوبه نجف‌خانی
ویراستار: محمد ذوقی، زرین رستمی‌وند/ شهره احدیت
ناشر: گام / افق

· 8 مرداد، 1394

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *