مثل یک آینه

مجموعه‌ی فوتبالیست‌های سرتق داستان دانش‌آموزانی است که فوتبال آن‌ها را دور هم جمع کرده. هر جلد از این مجموعه از زبان یکی از اعضای این تیم روایت می‌شود؛ مثلاً، وانسای بی‌باک داستان دختری است که عاشق فوتبال است، اما هیچ تیمی او را نمی‌پذیرد. بزرگ‌ترین آرزوی وانسا بازی کردن در یک تیم فوتبال واقعی است و برای رسیدن به این آرزو هر کاری از دستش بربیاید انجام می‌دهد؛ مثلاً مسابقه دادن با یک عالم پسر نوجوان.
یولی مدافعی به توان 4، جلد دیگری از این مجموعه، در مورد پسری است که توسط گروه هم‌سالان مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد. گروهی از دانش‌آموزان قلدر مدرسه از یولی می‌خواهند که هر چند وقت یک‌بار برای آن‌ها پول ببرد و او را تهدید می‌کنند.
در هر جلد از این مجموعه، خواننده‌ی کودک و نوجوان کتاب با یکی از دغدغه‌ها و مشکلاتش روبه‌رو می‌شود؛ مسائلی مثل نداشتن اعتمادبه‌نفس، راه‌یابی به گروه هم‌سالان، تلاش برای رسیدن به هدف و… . گویی قهرمانان این کتاب، تبدیل به آینه‌ای می‌شوند و خواننده خودش را در آن تماشا می‌کند. نکته‌ای که در این میان اهمیت پیدا می‌کند، حل کردن گروهی مشکلات است. فوتبال تبدیل به بهانه‌ای شده تا اعضای تیم فوتبالیست‌های سرتق را به هم وصل کند و به آن‌ها یاد بدهد که گاهی کمک خواستن از دیگران و در کنار هم بودن بهترین راه حل است.

سه لاک‌پشت
ادبیات
گروه سنی: نوجوان
کاربرد: کمک به حل مشکلات نوجوانان

مجموعه‌ی فوتبالیست‌های سرتق (لئون دریبل‌زن، فلیکس گردباد، وانسای بی‌باک، یولی مدافعی به توان 4)
نویسنده: یوآخیم مازانک
تصویرگر: یان بیرک
ترجمه: راضیه سابقی
ناشر: هرمس

· 8 مرداد، 1394

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *